Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
drogi w polsce
25.10.2013 19:58

Nowelizacja ustawy o drogach publicznych zaskarżona przez prezydenta

Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy oznacza, że zawarte w niej rozwiązania nie wejdą w życie, przynajmniej do rozpatrzenia wniosku przez sędziów Trybunału.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o drogach publicznych do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.

_ Ustawa ta budziła duże kontrowersje ze względu na regulacje pozwalające samorządom województwa na przekazywanie samorządom innych szczebli zarządu nad istniejącymi odcinkami dróg zastępowanymi nowymi trasami _ - podkreśliła Kancelaria.

Jak zaznaczono, _ oznaczałoby to swoiste wycofanie się państwa z funkcji, jaką jest określenie bezpośrednio w drodze ustawy zadań poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego - doszłoby do scedowania tych uprawnień na jednostki samorządu _.

Ponadto, czytamy w komunikacie, po raz pierwszy w systemie prawnym znalazłyby się przepisy stanowiące podstawę do określania zadań realizowanych przez gminy i powiaty nie bezpośrednio w ustawie, ale przez samorząd innego szczebla, w drodze uchwały, odpowiednio sejmiku województwa, rady powiatu i rady gminy.

_ W opinii prezydenta RP takie rozwiązanie budzi wątpliwości co do zgodności z wynikającą z konstytucji zasadą określania zadań samorządów w ustawie, a także z konstytucyjnie chronioną samodzielnością gminy będącej podstawową jednostką samorządu terytorialnego _ - podkreślono.

Kancelaria zaznacza ponadto, że z uprawnieniem samorządów do określania zadań samorządów innych szczebli _ nie wiążą się precyzyjne kryteria uzależniające możliwość przekazania danego odcinka drogi w zależności od funkcji, jakie pełni ona dla społeczności lokalnej _.

Podkreśla, że założenia ustawy spotkały się z protestem środowisk samorządowych, które w apelach kierowanych do prezydenta wskazywały na ryzyko niezgodności nowych przepisów z konstytucją.

_ Wystąpienie Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza przy tym akceptacji dla obecnego modelu, czyli automatycznego przekazywania gminom dróg zastępowanych przez nowe trasy. W opinii Bronisława Komorowskiego zmiana obecnych rozwiązań wymaga z jednej strony konieczności precyzyjnego określenia w ustawie zadań w zakresie dróg, jakie mają realizować gminy, powiaty i województwa, z drugiej zaś konieczności rzeczywistego odciążenia gmin, na których spoczywa dziś koszt utrzymania odcinków dróg zastępowanych nowymi _ - czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, prezydent uważa, że propozycje uregulowania tej kwestii powinny być opracowane na poziomie rządowym.

Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy oznacza, że zawarte w niej rozwiązania nie wejdą w życie, przynajmniej do rozpatrzenia wniosku przez sędziów Trybunału.

Nowelizacja ustawy o drogach publicznych przewiduje m.in., że dawne drogi krajowe zastępowane przez drogi ekspresowe czy obwodnice nie będą otrzymywać jak dotychczas kategorii drogi gminnej, a będą zaliczane do dróg wojewódzkich.

Nowe przepisy zakładają, że z chwilą oddania do użytku nowego odcinka drogi, stara droga będzie zyskiwała kategorię drogi wojewódzkiej. W ten sposób to marszałek województwa będzie gospodarzem sieci drogowej w swoim regionie. Ustawa przewiduje także mechanizm obniżenia kategorii tras do dróg powiatowych lub gminnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zakaz uboju rytualnego wymaga zmiany... Obecnie przepisy prawne w kwestii dopuszczalności uboju rytualnego budzą kontrowersje interpretacyjne.
Trybunał Konstytucyjny przyjrzy się OFE? Projekt reformy jest teraz na etapie konsultacji społecznych. Rząd planuje przesunąć do ZUS-u część obligacyjną składki wpłacanej obecnie do OFE, co zdaniem części ekspertów jest niezgodne z prawem.
Podatki muszą się przedawniać. Jest decyzja Trybunał orzekł, że jest sprzeczne z konstytucją, by zobowiązania podatnika w ogóle się nie przedawniały.
Tagi: drogi w polsce, ustawa o drogach publicznych, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz