Notowania

ustawa hazardowa
29.03.2011 18:30

Nowelizacja ustawy hazardowej w czerwcu?

Projekt uwzględnia różnicę między tzw. grami cylindrycznymi, grami w karty, grami na automatach a zakładami wzajemnymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(quinn.anya/CC/FLickr)

Zakaz organizowania gier hazardowych w internecie i uczestnictwa w nich, z wyjątkiem zakładów wzajemnych - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy hazardowej, który przyjęli posłowie komisji finansów i komisji kultury fizycznej.

_ - Spodziewam się, że ustawa wejdzie w życie w czerwcu tego roku. Na przyszłym posiedzeniu Sejmu planowane jest trzecie czytanie, potem Senat i następnie po 14 dniach ustawa wejdzie w życie _ - powiedział po posiedzeniu połączonych komisji wiceminister finansów Jacek Kapica.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t135816.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/ekspert;zakaz;hazardu;ma;chronic;ludzi;ale;,242,0,798450.html) Ekspert: Zakaz hazardu ma chronić ludzi, ale...
Projekt uwzględnia różnicę między tzw. grami cylindrycznymi, grami w karty, grami na automatach a zakładami wzajemnymi. Pierwszy rodzaj gier, jak uzasadniają projektodawcy, to tzw. hard gambling, czyli gry, które w internecie niosą ze sobą zarówno niebezpieczeństwo szybkiego uzależnienia, jak i możliwość oszukiwania przez urządzającego gry, np. przez odpowiednie programy, czego grający, a często też kontrolujący, nie mogą sprawdzić.

W przypadku zakładów wzajemnych internet jest tylko kanałem dystrybucji i w tym wypadku - jak wskazują - nie ma możliwości oszustwa. Gracz, wykorzystując swoją wiedzę, doświadczenie czy znajomość danej dziedziny, zawiera zakład, a wynik nie jest generowany elektronicznie, tylko zależy od współzawodnictwa czy zdarzenia.

Zgodnie z projektem, służby (np. celne) będą mogły kontrolować organizowanie gier hazardowych i dokonanych transakcji finansowych, a także ścigać osoby, które organizują nielegalne gry.

Służby celne będą miały możliwość zapoznania się z danymi telekomunikacyjnymi osób, które organizują nielegalne gry hazardowe oraz w nich uczestniczą. W przypadku podejrzenia, że firma lub osoba popełniała przestępstwo skarbowe związane z nielegalnym organizowaniem gier hazardowych, Służba Celna będzie mogła blokować rachunki bankowe.

Projekt określa także warunki eksploatacji automatów i urządzeń do gier, wprowadza systemu rejestracji gości we wszystkich ośrodkach gier oraz audio-wizyjny system kontroli gier w kasynach. Projekt nowelizacji ustawy został opracowany w związku z koniecznością wprowadzenia do niej przepisów technicznych regulujących obszar gier hazardowych, w tym zakładów wzajemnych.

Uchwalona w listopadzie 2009 roku nowa ustawa hazardowa przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu. Ze względu na obowiązek notyfikowania norm i przepisów technicznych zgodnie z prawem unijnym, przepisy dotyczące tych zagadnień wyłączono do odrębnego projektu. Umożliwiło to przeprowadzenie procesu legislacyjnego i uchwalenie przepisów ustawy o grach hazardowych, które nie podlegały obowiązkowi notyfikacji.

Tagi: ustawa hazardowa, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz