Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja przepisów o dozorze elektronicznym weszła w życie

0
Podziel się:

Zmiany w ustawie o systemie dozoru m.in. mają zwiększyć liczbę skazanych odbywających karę poza więzieniami.

Nowelizacja przepisów o dozorze elektronicznym weszła w życie
(manolo82/iStockphoto)
bFelIvkl

Możliwość stosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia wobec ukaranych pozbawieniem wolności na zasadzie dozoru elektronicznego przewiduje nowelizacja przepisów dotyczących tego dozoru, która dzisiaj weszła w życie.

Uchwalone w końcu maja i podpisane w połowie czerwca przez prezydenta Bronisława Komorowskiego zmiany w ustawie o systemie dozoru m.in. mają zwiększyć liczbę skazanych odbywających karę poza więzieniami poprzez umożliwienie składania wniosków o przedterminowe warunkowe zwolnienie osobom, wobec których zastosowano dozór.

Do tej pory do takich skazanych nie miały zastosowania przepisy Kodeksu karnego o warunkowym zwolnieniu. Wskazywano, że w związku z tym były przypadki, iż osoba skazana na kilka miesięcy pozbawienia wolności wolała iść do zakładu karnego niż odbywać tę karę w domu w systemie dozoru elektronicznego, ponieważ nie mogła wtedy korzystać z warunkowego zwolnienia.

bFelIvkn

_ - Nowelizacja usunęła istotną nierówność w stosunku do osób odbywających karę za pomocą dozoru elektronicznego, co daje możliwość bardziej powszechnego stosowania tego dozoru _ - powiedział nadzorujący system elektronicznego dozoru gen. Paweł Nasiłowski ze Służby Więziennej.

Znowelizowane przepisy m.in. dają również kuratorom możliwość wnioskowania o uchylenie zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Ponadto umożliwiają one dokonywanie przez kuratorów zmian przedziałów czasowych, w których skazany ma prawo oddalać się z miejsca stałego pobytu.

Elektroniczny dozór skazanych możliwy jest w całym kraju od początku 2012 r. System był wprowadzany etapami od września 2009 roku. Dozór elektroniczny można stosować wobec skazanych na karę do roku więzienia. Można go też stosować wobec osób z orzeczonym zakazem wstępu na imprezę masową.

Do tej pory dozorem zostało łącznie objętych 8905 skazanych, z czego 4850 osób już odbyło karę, zaś obecnie dozór jest stosowany wobec 4055 osób. Warunki dozoru naruszyło dotychczas 401 osób - w takich przypadkach sądy decydują o dalszym odbywaniu kary w więzieniu.

bFelIvkt

Cała znowelizowana obecnie ustawa o systemie dozoru elektronicznego ma charakter epizodyczny i obowiązuje do 31 sierpnia 2014 roku. Resort sprawiedliwości pracuje już nad włączeniem przepisów o dozorze elektronicznym do systemu kar w ramach Kodeksu karnego.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Katownie? "Zerowy szacunek do Polski" Krzysztof Kwiatkowski domaga się przeprosin od szefa Wszechrosyjskiego Związku Kibiców.
Zmienią kodeks karny. "Sprawa jest poważna" PO na początku lipca zgłosi projekt zmian w kodeksie karnym dotyczący tzw. mowy nienawiści - poinformował szef klubu PO Rafał Grupiński.
Tortury są niepotrzebne. Teraz tak to się robi W ostatnich latach dogmat absolutnego charakteru praw człowieka został zakwestionowany - twierdzi wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
bFelIvkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)