Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja prawa zamówień publicznych już uchwalona

0
Podziel się:

Posłowie przegłosowali też odświeżone przepisy ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Nowelizacja prawa zamówień publicznych już uchwalona
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie przegłosowali też odświeżone przepisy ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Dostosowuje ona polskie prawo do dyrektywy obronnej UE, dotyczącej zamówień publicznych m.in. na broń i amunicję.

W głosowaniu wzięło udział 434 posłów. Za przyjęciem projektu opowiedziało się 245, przeciwko 136, a 53 wstrzymało się od głosu. Projekt został przygotowany przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Głównym celem nowelizacji jest wprowadzenie w polskim prawie zapisów tzw. dyrektywy obronnej UE.

Chodzi o dyrektywę dotyczącą zamówień publicznych na broń, amunicję i materiały (i związane z nimi roboty budowlane i usługi) do celów obronności, a także zamówień publicznych na szczególnie newralgiczne dostawy, roboty budowlane i usługi do celów bezpieczeństwa. Komisja Europejska zagroziła, że w razie nieusunięcia zaległości w wyznaczonym czasie, może skierować sprawę do Trybunału UE i wystąpić o nałożenie kar finansowych.

Nowe przepisy zaostrzają sankcje wobec nierzetelnych wykonawców. Chodzi o to, by z postępowania o udzielenie zamówienia byli wykluczani ci przedsiębiorcy, którzy wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, lub zostali zobowiązani do zapłaty kary umownej.

W czerwcu komisja gospodarki skierowała ten projekt do podkomisji. W sierpniu posłowie komisji przyjęli niemal całe sprawozdanie podkomisji, jednak przywrócili w głosowaniu jednemu ze zmienionych przez nią zapisów brzmienie zaproponowane przez rząd. Chodzi o zapis pozwalający wykluczać nierzetelnych wykonawców z przetargów publicznych. W obecnym prawie można wykluczyć wykonawców, jeśli wcześniej rozwiązali albo wypowiedzieli umowę z tym samym zamawiającym.

Rząd zaproponował zapis, stwierdzający, że można ich wykluczyć na podstawie prawomocnego wyroku, stwierdzającego winę wykonawcy, z wyłączeniem wykonawców dużych kontraktów, gdzie prawomocny wyrok nie byłby potrzebny. Z kolei podkomisja proponowała warunek prawomocnego wyroku dla wszystkich. Ostatecznie komisja gospodarki przyjęła pod koniec sierpnia poprawkę przywracającą wersję rządową.

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy w strachu przed zmianami w prawie Dziś Sejmowa Komisja Gospodarki przedstawi sprawozdanie o rządowym projekcie zmian Prawa zamówień publicznych.
Dane z Niemiec znowu rozczarowały To czwarty z kolei miesiąc spadku tego wskaźnika i jego najniższy poziom od marca 2010 roku.
Planowali złagodzić kary dla oszustów? Sojusz twierdzi, że w ministerstwie sprawiedliwości powstał projekt, zakładający łagodniejsze traktowanie twórców piramid finansowych.
prawo zamówień publicznych
przedsiębiorcy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)