Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego przyjęta przez rząd

0
Podziel się:

Projekt nowelizacji zakłada umożliwienie przedsiębiorcom - dłużnikom złożenie w sądzie wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych w postępowaniu o ogłoszenie upadłości.

Nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego przyjęta przez rząd
(greg801/iStockphoto)
bFfBRyeZ

Projekt nowelizacji zakłada umożliwienie przedsiębiorcom - dłużnikom złożenie w sądzie wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych w postępowaniu o ogłoszenie upadłości - podało we wtorek CIR.

Jak podkreśliło w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, przygotowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2012 r. TK orzekł, że wyłączenie możliwości zwolnienia dłużnika z opłaty sądowej narusza konstytucyjne prawo do sądu. Trybunał podkreślił w swoim orzeczeniu, że to sąd w każdym przypadku powinien ocenić, czy dłużnik jest w stanie ponieść koszty sądowe i to sąd powinien decydować o ewentualnym zwolnieniu dłużnika z ponoszenia tych kosztów.

Jak podało CIR, wejście w życie tej regulacji będzie oznaczać, że w postępowaniu upadłościowym zarówno w stosunku do dłużników prowadzących działalność gospodarczą, jak i dłużników nieprowadzących działalności będą stosowane ogólne zasady zwalniania z kosztów sądowych. Obecne zasady te mają zastosowanie jedynie do dłużników - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli tylko takie osoby można zwolnić z kosztów sądowych, a firmy już nie - podkreśliło CIR. Projekt nowelizacji trafi teraz do Sejmu.

bFfBRyfb
Czytaj więcej w Money.pl
Ważny wyrok sądu dla samozatrudnionych Samozatrudniony przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą, aby opiekować się niepełnosprawną, kilkuletnią córką ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
Przedsiębiorca nie zawsze za to odpowiada Przedsiębiorca może uniknąć odpowiedzialności jeżeli niezwłocznie uniemożliwił dostęp (usunął komentarz) po otrzymaniu zawiadomienia o bezprawnym charakterze treści lub działaniu użytkownika.
Przedsiębiorcom będzie łatwiej działać Nowela m.in. skraca czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej i ogranicza obowiązki obciążające pracodawców.
bFfBRyfC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)