Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego: Matką ta kobieta, która urodziła

0
Podziel się:

Postęp medycyny wymusił wprowadzenie nowej instytucji ustalenia macierzyństwa.

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego: Matką ta kobieta, która urodziła
(Bartosz Chochołowski)

Postęp medycyny wymusił wprowadzenie nowej instytucji ustalenia macierzyństwa. rząd przyjął nowelizację kodeksu rodzinnego.

*Nowością - ustalenie macierzyństwa *
Zmieniony kodeks precyzuje, że matką dziecka jest tak kobieta, która je urodzi. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach gdy kobieta nosi ciążę pochodzącą z komórki jajowej innej kobiety. Do tej pory trzymano się zasady, że matka jest zawsze pewna.

Fakt zamiast oświadczenia woli

Poza tym w nowym projekcie uznanie ojcostwa opiera się na fakcie (oświadczeniu wiedzy a nie oświadczeniu woli) czyli potwierdzeniu ojcostwa np. przy pomocy testów DNA. Dotychczas stosowano zasadę _ oświadczenia woli _, czyli uznania przez mężczyznę dziecka za swoje bez przeprowadzania badań. Z takiego oświadczenia mógł się on później wycofać -czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Ponadto kodeks zobowiązuje rodziców, by podejmując ważne decyzje mające wpływ dla dziecka liczyli się z jego opinią. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy posiada ono majątek, na przykład spadek, a rodzice jako prawni opiekuni nieletniego mogą nim rozporządzać. W takim wypadku sąd opiekuńczy będzie mógł nakazać rodzicom sporządzenie inwentarza majątku i informowanie o ważniejszych operacjach.

Projekt wprowadza koncepcję _ planu wychowawczego _, gdy rodzice rozwodzą się. Będą to porozumienia zawierane pomiędzy rodzicami dotyczące sprawowania pieczy nad dzieckiem, podejmowania decyzji go dotyczących, czy kontaktów z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie poza miejsce jego stałego pobytu, prowadzenie korespondencji, itp.). Dziecko będzie też mogło nosić podwójne nazwisko jeśli rodzice nie posługują się jednym.

Nowelizacja łagodzi obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dorosłych dzieci. Rodzice, nie mając wpływu na postawę życiową dziecka, na zdobywanie przez niego wykształcenia, czy też rezygnacji z uzyskania kwalifikacji zawodowych, nie powinni być obciążeni zbyt długo obowiązkiem alimentacyjnym. Z chwilą gdy dziecko osiągnie pełnoletniość rodzice będą mogli wypowiedzieć obowiązek alimentacyjny dzieciom i nie będą musieli ich utrzymywać w sytuacji, gdy nie będą podejmowały one działań zmierzających do osiągnięcia życiowej samodzielności.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)