Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja kodeksu morskiego zyskała akceptację prezydenta

0
Podziel się:

Prawo unijne nakłada na armatorów obowiązek posiadania ubezpieczenia lub innego finansowego zabezpieczenia odpowiedzialności za roszczenia morskie.

Nowelizacja kodeksu morskiego zyskała akceptację prezydenta
(Mazatlan/GFDL/wikipedia)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację kodeksu morskiego oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych.

Uchwalona pod koniec lipca br. przez Sejm nowelizacja kodeksu morskiego ma na celu wykonanie postanowień europejskich. Chodzi o dyrektywy z kwietnia 2009 r. w sprawie ubezpieczenia armatorów od roszczeń morskich oraz rozporządzenia w sprawie odpowiedzialności przewoźników pasażerskich na morskich drogach wodnych z tytułu wypadków.

Prawo unijne nakłada na armatorów obowiązek posiadania ubezpieczenia lub innego finansowego zabezpieczenia odpowiedzialności za roszczenia morskie, co powinno być potwierdzone jednym lub kilkoma certyfikatami wystawionymi przez ubezpieczyciela. Chodzi o zapewnienie wypłaty odszkodowań w razie powstania szkody oraz o wyeliminowanie z ruchu morskiego statków, które nie spełniają odpowiednich norm bezpieczeństwa.

_ Stosownie do ustawy, jeżeli certyfikat ubezpieczenia odpowiedzialności za roszczenia morskie nie będzie przechowywany na statku o obcej przynależności, dyrektor urzędu morskiego może, w drodze decyzji administracyjnej, wydać statkowi nakaz opuszczenia portu, o czym powiadomi Komisję Europejską, pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej i państwo bandery statku. Decyzji zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności _ - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Nowela dostosowuje polskie przepisy również do protokołu z 1996 r. do Konwencji o ograniczeniu odpowiedzialności za roszczenia morskie, sporządzonej w Londynie w 1976 r. oraz postanowień protokołu z 2003 r. do międzynarodowej konwencji o utworzeniu Międzynarodowego Funduszu Odszkodowań za Szkody Spowodowane Zanieczyszczeniem Olejami, sporządzonej w Brukseli w grudniu 1971 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Zalegalizują marihuanę? Oto propozycja Obecnie leczenie substytucyjne jest możliwe jedynie w ramach formuły tzw. programu substytucyjnego.
MEN rozmawia na temat urlopów nauczycieli Strona samorządowa zaproponowała by zapisy Karty Nauczyciela obowiązywały tylko dla nauczycieli tablicowych, czyli prowadzących lekcje.
Kaczyński i Ziobro przed Trybunał. Jest decyzja Przed lub podczas następnego posiedzenia Sejmu (26-28 września) klub PO ma podjąć decyzję, czy złożone zostaną wnioski o Trybunał Stanu dla Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego.
wiadmomości
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)