Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja kodeksu cywilnego. Kluby są przeciw

0
Podziel się:

Zdaniem wnioskodawców, aktualne przepisy prawne dotyczące umów budowlanych uprzywilejowują podwykonawców. Co miałaby zmienić nowelizacja?

Nowelizacja kodeksu cywilnego. Kluby są przeciw
(Jan BIELECKI/East News)

Kluby poselskie PO, PiS, PSL i Solidarnej Polski opowiedziały się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego, dotyczącego umów budowlanych, autorstwa Ruchu Palikota. Głosowanie wyznaczono na piątek.

Zdaniem wnioskodawców, aktualne przepisy prawne dotyczące umów budowlanych uprzywilejowują podwykonawców dając im możliwość uzyskania gwarancji zapłaty od inwestora. Gwarancji takiej nie mają dostawcy i biura projektowe. Inicjatorzy nowelizacji argumentują, że jest to wykorzystywane przez wykonawców i podwykonawców, którzy pod różnymi pretekstami mogą odwlekać terminy płatności za dostawy i prace projektowo-wykonawcze.

Zdarzają się sytuacje, kiedy wiele miesięcy po dokonaniu odbioru prac przez inwestora i wypłaceniu wykonawcy należności, dostawcy i biura projektowe wciąż oczekują na zapłatę. Prowadzi to do zatorów płatniczych i de facto kredytowania działalności wykonawców przez mniejsze podmioty gospodarcze. Nowelizacja ma na celu zrównanie sytuacji prawnej podmiotów biorących udział w procesie inwestycyjnym w budownictwie: dostawców i biur projektowych. W nowelizacji kategorię _ umowy o roboty budowlane _ zastąpiona szerszą kategorią _ umów w procesie budowlanym _.

_ - Wprowadzenie nowej regulacji pozwoli dostawcom i biurom projektowym bardziej skutecznie dochodzić ich należności _ - argumentował poseł sprawozdawca Sławomir Kopyciński.

Posłowie z innych klubów parlamentarnych skrytykowali projekt. Poseł Jerzy Kozdroń (PO) stwierdził, że propozycja wnioskodawców jest _ psuciem prawa _. - _ Chcecie obciążyć odpowiedzialnością solidarną wykonawców i podwykonawców za wadliwy projekt budowlany? Jaki oni mieli wpływ na ten projekt? Na jakiej zasadzie w ogóle będą ponosić odpowiedzialność? Trzeba sobie zdać takie pytania. Rozsadzacie cały system _ - mówił Kozdroń.

Adam Rogacki z PiS argumentował, że wszystkie rozwiązania, które postulują wnioskodawcy w nowelizacji można bez przeszkód zastosować, gdyż jest zasada swobody umów i każdy może zabezpieczyć swoje interesy w odpowiednio sformułowanej umowie. Ryszard Kalisz (SLD), choć nie wnioskował o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, krytykował jego zapisy stwierdzając, że _ to nie jest materia prawa cywilnego _ oraz, że _ mamy tu pomieszanie z poplątaniem _. Józef Zych(PSL)sugerował, że zapisy tego typu powinny się znaleźć w oddzielnym kodeksie dotyczącym budownictwa.

W podobnym tonie wypowiadał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Grzegorz Wałejko. Nowelizację wcześniej negatywnie zaopiniowały: Polska Izba Inżynierów Budownictwa oraz Krajowa Rada Izby Architektów RP.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot nie chce więcej posłów z PO Polityk tłumaczy, dlaczego powstrzymuje ludzi uciekających od Tuska
Ruch Palikota ma nowy pomysł dla studentów Ruch Młodych ma być próbą nacisku na rzeczywistość polityczną i odpowiadać na aktualne problemy młodych ludzi.
Pomysł Palikota w Sejmie. Prawica przeciw Kluby PiS i SP chcą odrzucić projekt klubu Ruchu Palikota noweli Kodeksu karnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)