Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowela ustawy o działalności leczniczej na początku lipca

0
Podziel się:

Oznacza to, że nowe przepisy nie wejdą w życie przed 1 lipca - czego domagały się instytucje prowadzące hospicja.

Nowela ustawy o działalności leczniczej na początku lipca
(digital cat/cc/flickr)

Prace nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej zakończą się na początku lipca - poinformował podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Cezary Rzemek. Nowela zawiera m.in. przepisy dotyczące działalności hospicjów.

Oznacza to, że nowe przepisy nie wejdą w życie przed 1 lipca - czego domagały się instytucje prowadzące hospicja. Zgłaszały one obawy, że w związku z obecnymi przepisami ustawy o działalności leczniczej nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, która obecnie jest na etapie konsultacji społecznych, działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego ma być wyłączona z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. W konsekwencji organizacje te nie będą musiały rejestrować się jako przedsiębiorcy. Wiceminister Rzemek przeprosił podczas posiedzenia senackiej komisji przedstawicieli instytucji prowadzących hospicja dla dzieci za opóźnienie związane z wejściem w życie noweli ustawy o działalności leczniczej.

Poinformował, że przesunięcie ma związek z projektem nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt zakłada, że wolontariusze nie będą mogli pracować w hospicjach. Autorzy ustawy napisali w uzasadnieniu, że rozszerzenie zakazu korzystania z pomocy wolontariuszy na m.in. hospicja to skutek ustawy o działalności leczniczej, w myśl której prowadzą one obecnie formę działalności gospodarczej. Korzystanie ze świadczeń wolontariuszy przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest sprzeczne z zasadami konkurencji oraz _ narusza spójność systemową regulacji dotyczącej wolontariatu _.

Autorzy projektu dotyczącego wolontariatu nie wzięli pod uwagę projektu noweli ustawy o działalności leczniczej, który wyłączył działalność organizacji pożytku publicznego prowadzących np. hospicja z działalności gospodarczej. Teraz trwają prace mające na celu usunięcie tych rozbieżności. O. Filip Buczyński, przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej, podkreślał podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia, że przepisy ustawy o działalności leczniczej to nie jedyne problemy hospicjów dla dzieci. Jak mówił, średni rzeczywisty dzienny koszt opieki nad dzieckiem to 155,99 zł, natomiast NFZ wycenia go w kontraktach na 73,38 zł. Dodał, że Fundusz nie zwraca za tzw. nadwykonania.

Jak mówił o. Buczyński, rehabilitacja dziecka w jednej placówce mającej kontrakt z NFZ uniemożliwia zwrot hospicjum kosztów opieki. Wyjaśnił, że niezgłoszenie choćby jednego zabiegu rehabilitacyjnego przez hospicjum skutkuje brakiem finansowania przez NFZ opieki za cały miesiąc. Zaznaczył, że rodzice często nie informują hospicjów, że korzystali z opieki dla swoich dzieci w innych placówkach.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd: Hospicja nie będą przedsiębiorstwami Organizacje pożytku publicznego, prowadzące np. hospicja, nie będą traktowane jak przedsiębiorcy.
Grzebią w ustawie. Dodatkowe opłaty za... _ W tym momencie nasze obydwa resorty nad tym pracują i w najbliższych dniach przedstawimy rozwiązania _ - mówi minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Kopacz zostawiła jeszcze jednego bubla W myśl uchwalonej w ubiegłym roku ustawy o działalności leczniczej od stycznia tego roku hospicja mają prowadzić normalną działalność gospodarczą.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)