Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowe ulgi na przejazdy dla nauczycieli

0
Podziel się

Jak poinformował wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski, dzięki nowelizacji uprawnienia do ulgowych przejazdów zyska ponad 67 tys. nauczycieli przedszkoli.

Nowe ulgi na przejazdy dla nauczycieli
(skynesher/iStockphoto)
bEqBrgNx

Senat poparł nowelizację ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów przyznającą zniżkę nauczycielom przedszkoli, a jednocześnie zmniejszającą wysokość dotychczasowej ulgi wszystkim nauczycielom. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.

W głosowaniu wzięło udział 87 senatorów, 59 było za nowelizacją, trzech - przeciw, a 25 senatorów wstrzymało się od głosu. Senatorowie nie zaproponowali żadnych poprawek do nowelizacji.

Obecnie 37-procentowe ulgi na przejazdy pociągami osobowymi i autobusami na podstawie imiennych biletów miesięcznych (w przypadku pociągów - także biletów jednorazowych) mają nauczyciele uczący w szkołach i nauczyciele akademiccy. Zgodnie z nowelizacją, zniżką mają zostać objęci także nauczyciele przedszkoli, przy czym zniżka dla wszystkich nauczycieli zostałaby obniżona do 33 proc. Zmiana przepisów ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

bEqBrgNz

Nowelizacja ustawy stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawnego do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2010 r. Trybunał uznał, że przepisy dotyczące ulg dla nauczycieli, a wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją. Projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów przygotowany został w Senacie.

W czerwcu podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie senator Grażyna Sztark (PO) zaznaczyła, że były trzy możliwości zmiany przepisów: dodanie do listy uprawnionych do 37-procentowej zniżki nauczycieli przedszkoli, pozbawienie wszystkich nauczycieli ulgi lub dodanie do listy uprawnionych nauczycieli przedszkoli przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi dla wszystkich.

Senator poinformowała, że w wyniku konsultacji z rządem wybrano trzeci wariant. Podała, że objęcie nauczycieli przedszkoli ulgą na przejazdy bez zmniejszenia wysokości ulgi dla całej grupy nauczycieli kosztowałoby budżet państwa dodatkowo ponad 37 mln zł. Trzeci wariant wybrany przez Senat spowoduje zaś, że ze zmianą przepisów nie będą się wiązały żadne dodatkowe koszty dla budżetu.

Jak poinformował wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski, dzięki nowelizacji uprawnienia do ulgowych przejazdów zyska ponad 67 tys. nauczycieli przedszkoli, a tym samym łącznie grupa uprawionych do tej zniżki wynosić będzie ponad 652 tys. nauczycieli.

bEqBrgNF
Czytaj więcej w Money.pl
Dostaną ponad 12 mln zł na najmłodsze dzieci Pieniądze będą przeznaczone na lepsze wyposażenie funkcjonujących obecnie przy szkołach _ zerówek _, w których uczą się pięciolatki i sześciolatki
Mają 47 dni urlopu. Tak zostanie? Sprawdź komu rząd chce odebrać przywileje zawodowe takie jak roczny urlop na poratowanie zdrowia i dodatki na mieszkanie.
7 tysięcy nauczycieli nie poszło dziś do pracy Początek roku szkolnego to nie tylko miliony dzieci z powrotem w szkolnych ławkach. To także ponad 660 tysięcy nauczycieli powracających przed tablicę.
bEqBrgOa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)