Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowe stawki opłat za śmieci w Lublinie. Od czego będą zależeć?

0
Podziel się

Nowe, zróżnicowane stawki opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów przedstawi radnym prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Wysokość proponowanych opłat zależy od liczby osób w mieszkaniu lub domu oraz od rodzaju zabudowy.

Nowe stawki opłat za śmieci w Lublinie. Od czego będą zależeć?
(Stawinski/Reporter)
bEifSBmJ

Nowe, zróżnicowane stawki opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów przedstawi radnym prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Wysokość proponowanych opłat zależy od liczby osób w mieszkaniu lub domu oraz od rodzaju zabudowy.

W grudniu ub.r. lubelscy radni uchwalili, że opłaty będą liczone od gospodarstwa domowego - 32 zł miesięcznie za odpady segregowane i 44 zł - za odpady niesegregowane. Zgodnie w ustawą o utrzymaniu czystości w gminach wybrano wtedy jeden z czterech dopuszczalnych wówczas wariantów naliczania opłaty.

Uchwalenie nowych stawek opłat umożliwia nowelizacja ustawy, która dopuszcza zróżnicowanie tych stawek i stosowanie różnych metod ich naliczania._ - Tak jak deklarowaliśmy wcześniej, przedstawiamy propozycję nowelizacji uchwały dotyczącej opłat _ - powiedział Żuk na konferencji prasowej w poniedziałek.

bEifSBmL

Według nowej propozycji w budynkach wielorodzinnych (np. w blokach) opłata miesięczna od gospodarstwa zamieszkanego przez jedną osobę będzie wynosić 13 zł za odpady segregowane, 18 zł - za niesegregowane; dla dwóch osób zamieszkujących lokal - 26 zł za segregowane, 36 zł za niesegregowane; a dla gospodarstwa zamieszkanego przez trzy osoby i więcej - 40 zł za segregowane, 55 zł za niesegregowane.

Inne stawki dotyczyć będą domów jednorodzinnych. Tam, gdzie mieszka jedna osoba, opłata miesięczna wyniesie 40 zł za odpady segregowane, 55 zł - za niesegregowane. W przypadku domu zamieszkanego przez dwie osoby i więcej będzie to 55 zł za segregowane, 76 zł za niesegregowane.

Stawki te mają zachęcać mieszkańców do segregowania odpadów. _ - Ustawa nakazuje podanie stawki za odpady niesegregowane. Koszt zagospodarowania odpadów niesegregowanych jest o ok. 40 proc. większy niż odpadów segregowanych _ - zaznaczył Żuk.

Według szacunków 79 proc. odpadów w Lublinie produkują gospodarstwa z budynków wielorodzinnych, a 21 proc. z budynków jednorodzinnych. Łącznie w Lublinie jest 144 tys. 634 gospodarstw domowych.

bEifSBmR

Rocznie w mieście powstaje ok. 110 tys. ton odpadów. Żuk zaznaczył, że należy się spodziewać, iż w nowym systemie zagospodarowania odpadów będzie ok. 30 proc. więcej śmieci. - _ To te, które lądowały dotąd w lasach, w rowach, czy zalegają na prywatnych działkach, bo nie były wywożone z powodu kosztów. One trafią teraz do tego systemu _ - dodał prezydent.

Roczny koszt funkcjonowania systemu odbioru i utylizacji odpadów w Lublinie szacowany jest na ok. 55 mln zł. Nowym projektem stawek opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów Rada Miejska w Lublinie zajmie się na najbliższej sesji, 28 lutego. Nowe stawki - po uchwaleniu przez radnych - będą obowiązywać od 1 lipca 2013 r.

Według nowych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Żuk podkreślił, że ustawa ta powoduje konieczność nie tylko ustalenia nowej stawki opłat, ale zmienia też sposób funkcjonowania całego systemu zbiórki i zagospodarowania odpadów oraz zobowiązuje gminy do uzyskania odpowiedniego poziomu recyklingu.

_ - Do tej pory mieszkańcy płacili za wywóz odpadów. Ustawa nakłada na gminy, także na miasto Lublin, obowiązek zagospodarowania odpadów, czyli nie tylko przyjęcie i wywóz, ale też segregację, utylizację i składowanie na wysypisku _ - dodał Żuk.

bEifSBmS

Gminy są zobowiązane, aby do końca 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów takich jak papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

Czytaj więcej w Money.pl
Opłaty za śmieci na nowych zasadach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach - podała dzisiaj Kancelaria Prezydenta.
Miasto tonie w śmieciach, przez strajk... Z powodu strajku służb komunalnych na tle płacowym na ulicach tego miasta w południowej Hiszpanii zalega ponad 5 tys. ton odpadów.
Firmy ostrzegają. Może upaść 2 tys. z nich W przyszłym roku zapłacimy więcej za śmieci - oceniają przedstawiciele prywatnych firm wywożących odpady.
bEifSBnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)