Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe przepisy dla pracowników budowlanych, także dla Polaków

0
Podziel się:

W Finlandii od dzisiaj wszyscy pracownicy branży budowlanej, w tym także przyjeżdżający z zagranicy, muszą posiadać numer identyfikacji podatkowej, który wydaje fiński urząd skarbowy.

Nowe przepisy dla pracowników budowlanych, także dla Polaków
(Andres Rodriguez/Dreamstime)

W Finlandii od dzisiaj wszyscy pracownicy branży budowlanej, w tym także przyjeżdżający z zagranicy, muszą posiadać numer identyfikacji podatkowej, który wydaje fiński urząd skarbowy. Nowy obowiązek dotyczy kilkuset pracujących na fińskich budowach Polaków.

Identyfikator z numerem podatkowym ma być noszony przez pracowników w widocznym miejscu. Za uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej odpowiedzialni są pracownicy. Powinni oni zgłosić się do lokalnych urzędów skarbowych w miejscu pracy lub zamieszkania. Wiele fińskich firm załatwia jednak formalności za swoich pracowników.

Z kolei pracodawcy ponoszą odpowiedzialność prawną za zatrudnianie osób niezarejestrowanych w urzędzie podatkowym. Nowe przepisy mają pomóc w walce z szarą strefą. Z informacji uzyskanych w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji przy ambasadzie RP w Helsinkach wynika, że kwestia nielegalnego zatrudnienia na budowach nie dotyczy polskich pracowników.

Natomiast zdarzają się problemy związane z interpretacją fińskiego prawa przez polskie firmy będące podwykonawcami. Polscy robotnicy są pracownikami delegowanymi, natomiast fińskie związki zawodowe, broniąc lokalnych interesów, uważają tę praktykę za dumping płacowy. Chcą, aby wszyscy zagraniczni pracownicy mieli zapewnione takie same minimalne warunki pracy i płacy, jakie obowiązują w Finlandii na mocy umów zbiorowych.

W Finlandii polscy robotnicy są zatrudnieni przy największych inwestycjach, m.in. budują reaktor w elektrowni atomowej Olkiluoto. W przyszłości również kwestia warunków pracy zagranicznych pracowników ma być lepiej kontrolowana przez fińskie instytucje. Zmiany w prawie związane z likwidacją szarej strefy w Finlandii mają być wprowadzane systematycznie do 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą zakazać pracy małym dzieciom Władze w Delhi chcą, aby więcej dzieci uczęszczało do szkół.
Sytuacja na rynku pracy znacznie się pogarsza pojawia się wiele niekorzystnych zmian, których nie mieliśmy w latach poprzednich - powiedziała wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.
Oni mają problemy z dostaniem zasiłku Rozżaleni bezrobotni często ponownie decydują się na emigrację. _ Polska pokazuje, że nas nie chce _ - mówią.
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)