Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lotnisko
14.09.2011 11:08

Nowe prawo lotnicze. Bilety będą droższe?

O 2-3 euro mogą się zwiększyć koszty ponoszone przez pasażerów na skutek wejścia w życie nowego prawa lotniczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexanderNovikov/iStockphoto)

O 2-3 euro mogą się zwiększyć koszty ponoszone przez pasażerów na skutek wejścia w życie nowego prawa lotniczego - szacują przedstawiciele portów lotniczych. Prawdopodobnie już wkrótce na lotniskach zostaną wprowadzone opłaty za bezpieczeństwo.

Zgodnie z uchwalonym niedawno nowym prawem lotniczym, to zarządzający portami mają przejąć kontrolę bezpieczeństwa. Mogą to zrobić sami, czyli rozszerzyć Straż Ochrony Lotniska, lub wynająć firmę zewnętrzną.

O konsekwencjach zmian w prawie i ochronie lotnictwa cywilnego rozmawiali uczestnicy zorganizowanej w środę w Międzynarodowym Porcie Lotniczym _ Katowice _ w Pyrzowicach konferencji naukowej _ Bezpieczeństwo-Świat-Europa-Polska _.

Jak zaznacza prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, na całym świecie kontrole bezpieczeństwa pochłaniają coraz większe koszty. Jest to powiązane z wprowadzeniem nowych standardów i coraz nowocześniejszych urządzeń.

Przedstawiciele portów lotniczych zakładają, że po wprowadzeniu zmian w prawie lotniczym trzonem kontroli bezpieczeństwa będzie Straż Ochrony Lotniska, ale zamierzają też zatrudnić firmy zewnętrzne, co - jak mówi Tomasik - oznacza podniesienie kosztów u zarządzających portami.

_ - Te koszty na pewno będziemy musieli w jakiś sposób zrównoważyć przychodami i niewykluczone, że w najbliższym czasie będziemy mieli opłatę za bezpieczeństwo, która jest stosowana w wielu krajach Europy Zachodniej _ - powiedział prezes GTL.

Wyjaśnił, że jest to opłata za kontrolę bezpieczeństwa, gdy pasażer odlatuje z danego portu oraz za kontrolę bagażu rejestrowanego. _ - Myślę, że te koszty na pasażera wyniosą około 2-3 euro w naszych portach _ - powiedział Tomasik.

Prezes GTL nie obawia się, że przejęcie obowiązków od Straży Granicznej oznacza pogorszenie ochrony portów lotniczych. _ - Nie mam w tym zakresie żadnych obaw, dlatego że takie rozwiązania są stosowane w Europie Zachodniej od dawna _ - powiedział i podkreślił, że za ochronę lotnisk będą odpowiadały firmy posiadające specjalne certyfikaty, zatrudniające wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Od chwili wejścia w życie nowego prawa, czyli od tego miesiąca, porty lotnicze mają pół roku, aby podpisać porozumienia ze Strażą Graniczną, w których zostaną określone warunki przejęcia kontroli bezpieczeństwa. Formalnie przejęcie ma nastąpić 18 miesięcy od daty wejścia w życie, czyli ostatecznie w pierwszym kwartale 2013 r.

_ - Na pewno dzisiaj istotny jest czas. To tylko 18 miesięcy, by zorganizować wszystko praktycznie od podstaw. Wiele pracy przed nami, przez zarządzającymi portami _ - ocenił Tomasik.

Prace legislacyjne nad przygotowanym przez rząd projektem zmian w prawie lotniczym trwały blisko dwa lata. Zgodnie z nowymi przepisami, Straż Graniczna przestaje odpowiadać za część zadań związanych z kontrolą osób, bagażu ładunków, poczty, zaopatrzenia pokładowego itd., przejmie je zarządzający lotniskiem.

Porty będą mogły oprócz Służby Ochrony Lotniska zatrudnić też zewnętrzną firmę. W gestii Straży Granicznej pozostanie m.in. odprawa paszportowa, odpowiedzialność za ochronę granicy państwa i nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa.

W czerwcu nowelizację prawa lotniczego uchwalił Sejm, w połowie lipca podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski. Nowela dostosowuje polskie prawo do przepisów UE.

W trakcie prac legislacyjnych niektórzy politycy i związkowcy wyrażali obawy, czy po wejściu w życie nowych przepisów porty lotnicze będą należycie chronione. Wskazywali, że porty lotnicze są granicą państwa, więc ochrona nie powinna być przekazywana w ręce prywatnych firm.

Czytaj więcej o transporcie lotniczym
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/168/t156328.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/eurolot;uruchomil;kolejne;polaczenia;krajowe,229,0,908005.html) Eurolot uruchomił kolejne połączenia krajowe Eurolot uruchomił kolejne połączenia lotnicze pomiędzy polskimi miastami. Od 12 września przewoźnik...
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/93/t156253.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/lawicy;stuknal;milion,98,0,907362.html) Ławicy stuknął milion Milionowy pasażer wylądował w piątek 9 września na poznańskim lotnisku Ławica. Milionowego pasażera...
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/176/t156080.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/z;wroclawia;do;poznania;w;25;minut;do;berlina;w;godzine,90,0,905306.html) Z Wrocławia do Poznania w 25 minut, do Berlina w godzinę Niemieckie linie lotnicze Jetisfaction uruchomiły regularne połączenia z Wrocławia do Poznania. ...
Tagi: lotnisko, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz