Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowe osoby na alei gwiazd w Toruniu

0
Podziel się

Swoje autografy złożą aktorka Katarzyna Żak oraz zespół Kobranocka.

Nowe osoby na alei gwiazd w Toruniu
(Carta Blanca)
bEhciIrp

Aktorka Katarzyna Żak i zespół rockowy Kobranocka będą mieli swoje autografy w Piernikowej Alei Gwiazd na Starym Mieście w Toruniu, a ich osłonięcie nastąpi w czerwcu - ogłosił w środę prezydenta miasta Michał Zaleski.

Nominacje zostały ogłoszone podczas tradycyjnego Noworocznego Koncertu Prezydenckiego w reprezentacyjnym Dworze Artusa.

Katarzyna Żak urodziła się w Toruniu, gdzie też chodziła do szkoły podstawowej i liceum. Jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Wystąpiła w kilkudziesięciu sztukach we wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz w warszawskich teatrach Rampa i Komedia, a także w kilkunastu filmach i serialach telewizyjnych.

bEhciIrr

Szerokiej publiczności Żak znana jest m.in. z filmów _ Seszele _, Gracze" i _ Komornik _, a także z seriali _ Miodowe Lata _ _ Całkiem nowe miodowe lata _ i _ Rancho _. Nagrała dwie płyty _ Młynarski Jazz _ i _ Kolędy na cały rok _.

Zespół Kobranocka powstał w 1985 r. w Toruniu. Zespół tworzą: Andrzej _ Kobra _ Kraiński (śpiew, gitara), Jacek _ Szybki Kazik _ Bryndal (gitara basowa, śpiew), Jacek Moczadło (gitara) i Piotr _ Vysol _ Wysocki (perkusja). Grają muzykę odwołującą się do punk rock.

Cechą charakterystyczną utworów wykonywanych przez Kobranockę jest ich abstrakcyjna metaforyka. Autorem tekstów zwykle jest Andrzej Michorzewski, będący z zawodu psychiatrą. Największym przebojem zespołem jest piosenka daleka od jego stylu - _ Kocham cię jak Irlandię _. Zespół w swoim dorobku ma wiele płyt i albumów.

Piernikowa Aleja Gwiazd została zapoczątkowana w 2003 r. Wówczas swoje autografy odsłonili aktorka Grażyna Szapołowska i astronom Aleksander Wolszczan. W kolejnych latach odsłaniano po dwie _ katarzynki _. W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. Leszek Balcerowicz, Elżbieta Dzikowska, Bogdan Hołownia, Joanna Koroniewska, Małgorzata Kożuchowska, Bogusław Linda, Janina Ochojska, Stefania Toczyska, Regina Smendzianka i muzycy zespołu Republika.

bEhciIrx

Autografy w Piernikowej Alei Gwiazd odsłaniane są tradycyjnie w czerwcu podczas obchodów święta miasta. Mosiężne tabliczki z autografami w kształcie toruńskich pierników _ katarzynek _ są umieszczanie w granitowych płytach chodnika przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim, tworząc Piernikową Aleję Gwiazd. Osłanianie _ katarzynek _ zawsze ma charakter widowiskowej gali.

Prezydent Torunia w czasie koncertu noworocznego uhonorował medalami Thorunium pisarkę Anetę Jadowską i fotografika Marka Czarneckiego.

Podczas koncertu wystąpiła Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Błaszczyka, a jako soliści wystąpili Katarzyna Laskowska (sopran), Magdalena Idzik (mezzosopran) i Adam Szerszeń (baryton). W programie znalazły się walce i musicalowe przeboje.

Czytaj więcej w Money.pl

bEhciIry
bEhciIrS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)