Notowania

egzaminy na prawo jazdy
18.01.2013 08:30

Nowe egzaminy na prawo jazdy. Zmiany sprawią kłopoty?

Egzaminatorzy przechodzą szkolenia związane z wprowadzeniem nowego systemu komputerowego, dlatego niektóre z 49 WORD-ów w najbliższych dniach będą zamknięte.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur Barbarowski/East News)

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przygotowują się do prowadzenia egzaminów na prawo jazdy według nowych zasad. Egzaminatorzy przechodzą szkolenia związane z wprowadzeniem nowego systemu komputerowego, dlatego niektóre z 49 WORD-ów w najbliższych dniach będą zamknięte.

W sobotę, 19 stycznia, wejdzie w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadza m.in. nowe kategorie i wzór prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

W Warszawie, gdzie są trzy WORD-y: na Okęciu, Białołęce i Bemowie - pierwszy egzamin według nowych zasad zacznie się 24 stycznia. _ - Nowe przepisy to nowy egzamin teoretyczny i nowe zasady zapisywania się. Czy WORD to obsłuży, czy nie, okaże się dopiero po rozpoczęciu normalnej pracy _ - powiedział PAP pełnomocnik dyrektora stołecznego WORD ds. procesu egzaminowania Tomasz Matuszewski.

WORD w Radomiu (Mazowieckie) będzie nieczynny od 21 do 25 stycznia, a w Katowicach nie będzie egzaminował 21, 22 i 23 stycznia. Także w sieradzkim ośrodku (woj. łódzkie) oraz w WORD w Łodzi od 21 do 23 stycznia nie będzie można zdawać egzaminu. W tych dniach łódzki ośrodek przeprowadzi obowiązkowe szkolenie egzaminatorów. Ze względu na bardzo dużą liczbę kandydatów na kierowców, do 19 stycznia zawiesił on usługę telefonicznego umawiania się na egzamin.

Ośrodek w Szczecinie, gdzie już dwa tygodnie temu wprowadzono nowy system informatyczny, będzie nieczynny 21 i 22 stycznia. Jak powiedział PAP Cezary Tkaczyk, dyrektor szczecińskiego WORD, w związku z wprowadzeniem nowego systemu informatycznego mogą pojawić się problemy podczas przesyłania danych osobowych. Np. część starostw w regionie nie jest przygotowanych do tworzenia i przesyłania drogą elektroniczną takich informacji - powiedział.

Małopolskie WORD-y w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu będą prowadzić egzaminy bez przerw, jedynie w placówce w Nowym Sączu w poniedziałek nieczynne będzie biuro obsługi klienta. Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD w Łomży, powiedział PAP, że nowy system w ośrodku został wdrożony już w ubiegłym tygodniu. Dodał, że nie ma problemów z jego obsługą.

Wicedyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Andrzej Pepliński ocenił, że trzeba jeszcze nieco przebudować plac manewrowy, by dostosować go do nowych przepisów, ale z tym nie powinno być kłopotu. Dyrektor WORD w Opolu Edward Kinder poinformował, że rozwiązania teleinformatyczne do nowego systemu egzaminowania zostały wdrożone między 5 a 7 stycznia i funkcjonują bez zastrzeżeń. _ System ruszy w poniedziałek 21 stycznia _ - zapewnił Kinder.

Na Podkarpaciu najwcześniej system teleinformatyczny uruchomiono w Rzeszowie, późnej w Przemyślu i Tarnobrzegu, a w czwartek zakończono jego instalowanie w Krośnie. - _ Czekamy tylko na bazę z pytaniami egzaminacyjnymi. Pierwsi zdający zapisali się na 21 stycznia _ - powiedział dyrektor WORD w Rzeszowie Marek Poręba.

W Bydgoszczy WORD ma nowe serwery, komputery z dotykowymi ekranami, a także odpowiednie oprogramowanie. Ośrodek w sobotę ma otrzymać hasła od dostawcy oprogramowania, które uaktywni system egzaminacyjny i bazę pytań.

We Wrocławiu instalowanie nowych programów informatycznych odbędzie się w nocy z piątku na sobotę, natomiast szkolenia i egzaminy z obsługi systemu zaplanowane zostały na przyszły tydzień. - _ Szkoliliśmy się już na prototypowej wersji programu i dopiero od poniedziałku będziemy pracować na wersji ostatecznej _ - powiedział egzaminator z wrocławskiego WORD Łucjan Górski. Pierwsze terminy egzaminów w wielkopolskich WORD-ach zaplanowano na koniec miesiąca, na przykład w Koninie - 28 stycznia.

Dyrektor kieleckiego WORD Czesław Dawid zapewnił, że nawet jeśli w oprogramowaniu wystąpią błędy, nie będą one odczuwalne dla egzaminowanych. W poniedziałek i wtorek pracownicy ośrodka egzaminacyjnego będą odbierać wolne dni za przepracowane w tym miesiącu soboty. - _ Informatycy zdąża skorygować program przed egzaminami, które w nowym systemie w Kielcach zaczną się w przyszłą środę _ - dodał Dawid.

Pomyślnie wypadły testy nowego systemu w Olsztynie. - _ Dopiero na 25 stycznia zapisała się pierwsza chętna do zdawania 'po nowemu' osoba. To 18-latek, który wcześniej nie mógł z racji wieku podejść do egzaminu na prawo jazdy. Na wcześniejsze terminy nikt się nie zgłosił _ - powiedział PAP kierownik działu organizacji egzaminów w olsztyńskim WORD Józef Siepa.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe prawa jazdy tylko na 15 lat. Zmienisz adres, zapłacisz Za prawo do prowadzenia auta każdy Polak zapłaci średnio ponad 2 tysiące złotych. Zobacz, kto na tym zarobi.
Wstrzymują egzaminy na prawo jazdy W związku ze zmianą prawa, testy i egzaminy zawieszają kolejne ośrodki. Sprawdź, które.
Prawo jazdy po nowemu. Są decyzje Posłowie zagłosowali za zmianami w ustawie o kierujących pojazdami, która dotyczy miedzy innymi egzaminów dla kierowców i oznakowania aut.
Tagi: egzaminy na prawo jazdy, prawo jazdy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz