Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowe dowody osobiste
28.03.2011 07:40

Nowe dowody. GIODO zaniepokojony

W nowych dowodach osobistych, które przygotowuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szykuje kilka zmian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pryzmat/Dreamstime)

Nie będzie informacji o miejscu zamieszkania oraz danych o wzroście, kolorze oczu, ani wzór podpisu. W dowód zostanie wbudowany specjalny chip-mikroprocesor, w którym będzie przechowywana elektroniczna wersja wszystkich informacji, znajdujących się w dokumencie tożsamości oraz dane, dzięki którym będziemy mogli składać podpis elektroniczny.

- _ Niepokój Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wywołuje konstrukcja podpisu elektronicznego _ - mówi szef tej instytucji, Wojciech Wiewiórowski.

POSŁUCHAJ OPINII GIODO:

Wiewiórowski dodaje, że to może być zestaw danych do profilowania obywateli i na to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych będzie zwracał szczególną uwagę.

Nowe dowody osobiste będą częścią szerszego projektu, realizowanego przez MSWiA, zwanego PL ID czyli identyfikacji obywatela w systemach teleinformatycznych. Tutaj Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie ma specjalnych zastrzeżeń. Jego zdaniem, dużo istotniejszą rzeczą jest możliwość dostępu do rejestrów publicznych z jednego miejsca poprzez system tworzony na potrzeby PL ID przez różnego rodzaju instytucje.

Nowe dowody miały być wydawane od 1 lipca , wszystko wskazuje jednak, że nastąpią kilkumiesięczne opóźnienia. Obywatele otrzymają nowe dokumenty tożsamości nieodpłatnie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t85459.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;legalnie;przetwarzac;dane;osobowe;w;sieci,36,0,765988.html) Jak legalnie przetwarzać dane osobowe w sieci? Nawet adres e-mail może być daną osobową. Za naruszenie ustawy o ochronie danych grozi nawet do 3 lat więzienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t85459.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;narazone;na;wycieki;i;zemste,157,0,761757.html) Firmy narażone na wycieki i zemstę Cztery na dziesięć firm i instytucji finansowych nie stosuje właściwych zabezpieczeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ruszyl;przetarg;na;nowe;dowody;osobiste,161,0,709537.html) Ruszył przetarg na nowe dowody osobiste Wystartuje w nim Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Tagi: nowe dowody osobiste, dowód osobisty, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz