Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa Zelandia. Wygrali wybory, chcą zmienić flagę

0
Podziel się:

Nowa flaga mogłaby przedstawiać symbol kraju, srebrną paproć, na czarnym tle. Taki nieoficjalny emblemat widnieje obecnie np. na strojach sportowców.

Nowa Zelandia. Wygrali wybory, chcą zmienić flagę
(kelvinhu/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)

Premier Nowej Zelandii John Key zapowiedział, że chce doprowadzić w przyszłym roku do rozpisania referendum w sprawie zmiany obecnej flagi narodowej, wywodzącej się z czasów, gdy kraj ten był brytyjską kolonią. Przedwczoraj centroprawicowa partia Keya po raz trzeci z rzędu wygrała wybory parlamentarne.

_ - Chciałbym, byśmy zajęli się tą kwestią w 2015 roku. Jestem wielkim zwolennikiem takiej zmiany _ - powiedział Key w radiu.

Premier w przeszłości wyrażał opinię, że nowa flaga mogłaby przedstawiać symbol kraju, srebrną paproć, na czarnym tle. Taki nieoficjalny emblemat widnieje obecnie np. na strojach sportowców, w tym kadry narodowej w rugby.

Obecna flaga w lewym górnym rogu ma Union Jacka, czyli flagę państwową Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy została użyta w 1869 roku, a jako oficjalna flaga państwowa Nowej Zelandii funkcjonuje od 1902 roku.

Key przekonuje, że wywodzi się ona z _ dawno minionej _ ery kolonialnej, a srebrna paproć jest symbolem powszechnie kojarzonym z Nową Zelandią, podobnie jak liść klonowy uważany jest za jeden z symboli Kanady.

Zwolennicy zachowania dotychczasowej flagi argumentują, że to pod nią pokolenia Nowozelandczyków walczyły i umierały, a zastąpienie jej byłoby obraźliwe wobec pamięci o nich. Krytycy wskazują z kolei, że łatwo ją pomylić z flagami innych byłych kolonii, np. z flagą Australii.

Mimo planów dotyczących flagi Key, którego centroprawicowa Partia Narodowa przedwczoraj po raz trzeci zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, jest zwolennikiem utrzymania więzi z brytyjską monarchią.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu prawica wygrała po raz trzeci Partia premiera w Izbie Reprezentantów zdobyła bezwzględną większość i będzie mogła rządzić samodzielnie.
To oczywisty błąd w naszej konstytucji Przy okazji dzisiejszego Święta Flagi wraca sprawa oczywistego błędu w naszej Konstytucji, w części, dotyczącej symboli narodowych.
Silne trzęsienie ziemi obaliło pomnik Hobbita Na stołecznym lotnisku z postumentu spadła wielka figura orła promującego kręcony w Nowej Zelandii film Petera Jacksona pt. Hobbit.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)