Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa rada IPN dopiero za dwa tygodnie

0
Podziel się:

Rada, która ma wyłonić kandydata na prezesa IPN, ma liczyć dziewięć osób.

Nowa rada IPN dopiero za dwa tygodnie
(Gewitterkind/iStockphoto)

Pięciu członków Rady IPN, których w dzisiejszym głosowaniu miał wybrać Sejm, zostanie wybranych na następnym posiedzeniu (16-18 marca) - dowiedziała się PAP w Kancelarii Sejmu.

Marszałek Grzegorz Schetyna powiedział rano dziennikarzom, że w tej sprawie będą jeszcze prowadzone konsultacje międzyklubowe, aby _ wybór był jak najbardziej optymalny _.

Rada, która wkrótce ma przystąpić do wyłaniania kandydata na prezesa IPN, ma liczyć dziewięć osób. Na liście kandydatów, spośród których Sejm ma wybrać pięciu członków Rady, są historycy: Andrzej Chojnowski, Edward Czapiewski, Antoni Dudek, Piotr Franaszek, Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski, Dariusz Stola, Włodzimierz Suleja, Tadeusz Wolsza i Stanisław Żerko.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t92005.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ustawa;o;ipn;powinna;trafic;do;trybunalu;konstytucyjnego,145,0,613777.html) Ustawa o IPN powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego
W czwartek wieczorem Senat do Rady Instytutu Pamięci Narodowej wybrał dwóch historyków: Grzegorza Motykę i Bolesława Orłowskiego. Pozostałych dwóch członków Rady powoła prezydent Bronisław Komorowski spośród czterech kandydatów zgłoszonych mu przez Krajową Radę Sądownictwa. Media twierdzą, że prezydent wskazał już prokuratora IPN Antoniego Kurę i sędziego SN w stanie spoczynku Andrzeja Wasilewskiego.

Według nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO z 2010 roku, głównym zadaniem Rady będzie rozpisanie konkursu i wskazanie kandydata, spoza swego grona, na prezesa IPN po Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie w Smoleńsku. Ma go powołać zwykłą większością głosów Sejm, za zgodą Senatu. Zdaniem mediów, faworyci to szefowie oddziałów IPN: warszawskiego - Jerzy Eisler i krakowskiego - Marek Lasota.

9-osobowa Rada zastąpi 11-osobowe Kolegium IPN (wybrane jeszcze za rządów koalicji PiS-Samoobrona-LPR), które skończy działalność z wyborem Rady. Wśród kandydatów do Rady jest dwóch członków Kolegium: Chojnowski i Paczkowski. Członkiem Rady może być tylko osoba z tytułem naukowym z nauk humanistycznych lub prawnych. Nie było to warunkiem zasiadania w Kolegium, gdzie, jak podkreślała PO, są m.in. były prezes TVP, inżynier i socjolog wsi, a nie ma prawnika.

Rada dostała większe kompetencje niż Kolegium. Ma ona m.in. ustalać priorytetowe tematy badawcze i rekomendować kierunki działań IPN oraz opiniować powoływanie i odwoływanie szefów pionów IPN (u prezydenta leży wniosek o odwołanie szefa pionu śledczego IPN). W przypadku odrzucenia rocznego sprawozdania prezesa IPN przez Radę, może ona wnosić o jego odwołanie przez parlament.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86121.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szef;pionu;sledczego;ipn;straci;stolek,112,0,766832.html) Szef pionu śledczego IPN straci stołek? Wniosek prokuratora generalnego w tej sprawie musi zaakceptować prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t97951.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/seremet;chce;odwolac;jednego;z;szefow;ipn,202,0,765898.html) Seremet chce odwołać jednego z szefów IPN Według nieoficjalnych informacji prokurator generalny źle ocenia pracę kierującego pionem śledczym.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)