Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa lista leków refundowanych. Zobacz, co się zmieniło

0
Podziel się:

Zmieniły się też ceny niektórych leków.

Nowa lista leków refundowanych. Zobacz, co się zmieniło
(Bartosz KRUPA/East News)

117 nowych produktów znalazło się na liście refundacyjnej, która obowiązuje od 1 maja. Wśród nich są m.in. lek stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz przeciwbólowy, wykorzystywany w leczeniu nowotworów złośliwych.

Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia, w zakresie listy aptecznej wśród nowych produktów jest lek zawierający indakaterol (refundowany we wskazaniu - przewlekła obturacyjna choroba płuc - leczenie podtrzymujące u pacjentów powyżej 18 roku życia), lek zawierający lakozamid - we wskazaniu terapia dodana u chorych powyżej 16 roku życia z padaczką ogniskową z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej dwóch prób terapii dodanej.

Objęty refundacją został także lek złożony zawierający dwie substancje o działaniu przeciwbólowym - tramadol i paracetamol - we wskazaniu nowotwory złośliwe (bezpłatnie) oraz w objawowym leczeniu bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu (30 proc. odpłatności), a także lek zawierający posakonazol - zapobieganie inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów po przeszczepieniu szpiku.

Na nowej liście rozszerzono także wskazania do refundacji dla niektórych leków.

Od 1 maja na liście nie ma 46 produktów dostępnych wcześniej jako refundowane - to skutek wniosków producentów o skrócenie obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięcia terminu obowiązywania wcześniejszych decyzji.

Jeżeli chodzi o zmianę cen, to dla 167 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: - od 64,80 zł do 2 gr, zaś dla 16 produktów - wprowadzono podwyżki od 38 gr do 12,20 zł.

W porównaniu z poprzednią listą refundacyjną od 1 maja, dla 362 produktów nastąpił spadek dopłaty dokonywanej przez pacjenta - od 43,09 zł do 1 gr, zaś dla 375 produktów - wzrost dopłaty dokonywanej przez pacjenta - od 1 gr do 86,56 zł.

W przypadku 712 produktów cena detaliczna brutto spadła - od 68,22 zł do 1 gr, a dla 155 produktów - wzrosła od 9 gr do 15,86 zł.

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii zgodnie z nową listą refundowany od 1 maja jest m.in. lek zawierający posakonazol - we wskazaniu zapobieganie inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplastycznym otrzymujących chemioterapię mogącą powodować długotrwałą neutropenię i u których jest duże ryzyko rozwoju inwazyjnych zakażeń grzybiczych.

Ponadto objęty refundacją został nowy lek zawierający pleriksafor - stosowany u dorosłych pacjentów z chłoniakiem lub szpiczakiem mnogim, u których planowane jest wykonanie autologicznego przeszczepienia macierzystych komórek krwiotwórczych, w przypadku, gdy mobilizacja tych komórek innymi metodami jest niewystarczająca.

Refundacją objęto też kolejny lek zawierający kwas zoledronowy - stosowany w zapobieganiu powikłaniom kostnym u dorosłych pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym z zajęciem kości.

W nowym wykazie zwiększono też dostępność niektórych programów lekowych i chemioterapii poprzez rozszerzenie wskazań dla refundowanych dotychczas leków. Chodzi np. o leczenie nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego, szpiczaka mnogiego, chłoniaka Hodgkina.

Dla 4 produktów zawierających 2 substancje czynne stosowane w chemioterapii - kwas zoledronowy oraz imatynib wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: - od 2160,00 zł do 12,96 zł.

Lista refundacyjna aktualizowana jest przez ministra zdrowia co dwa miesiące.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński znów zachęca Tuska. Zgodzi się? Prezes PiS nalega na publiczne spotkanie 7 kwietnia.
Premier w końcu zabrał głos w sprawie Neumanna Premier Donald Tusk pytany o sprawę powiedział, że mimo wielu informacji na ten temat trudno wyrobić sobie jednoznaczną opinię.
Urzędnicy odbierają pacjentom dostęp do terapii _ Polska jest absolutnym kuriozum _ - mówią lekarze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)