Notowania

policja
20.01.2012 16:51

Norweska policja zatrzymała mężczyznę, który groził królowi

Mężczyzn wezwał do bolesnego unicestwienia w imię Allaha członków rodziny królewskiej i rządu Norwegii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Egil Fujikawa Nes/Flickr)

Policja norweska zatrzymała 21-letniego mężczyznę w związku z nagraniem w internecie zawierającym wezwania do _ bolesnego unicestwienia w imię Allaha _ członków rodziny królewskiej i rządu Norwegii. Zatrzymany przyznał się do sporządzenia nagrania.

Jak powiadomił jego adwokat, uważa on jednak, że nagranie nie zawiera gróźb, lecz jest _ legalnym sposobem wyrażania poglądów _.

Według mediów 21-latek pochodzi z Ameryki Łacińskiej i jest obywatelem norweskim. Policja twierdzi, że ma on kontakty z radykalnymi muzułmanami sprzeciwiającymi się obecności żołnierzy norweskich w międzynarodowej interwencji w Afganistanie.

Pięciominutowe nagranie ukazało się na portalu YouTube. Pokazani są na nim premier Jens Stoltenberg, minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Stoere oraz następca tronu książę Haakon. Zdjęciom towarzyszy apel, by doprowadzić do ich _ bolesnego unicestwienia w imię Allaha _.

Niedawno szefowa Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (PST) Janne Kristiansen oceniła, że radykalni islamiści pozostają najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Norwegii. Uznała, że stanowią oni większą groźbę niż ekstremiści prawicowi, tacy jak sprawca zeszłorocznych zamachów w Oslo i na wyspie Utoya Anders Behring Breivik. W lipcu zabił on 77 osób, deklarował sprzeciw wobec wielokulturowości i _ inwazji muzułmańskiej w Europie _.

Po zamachach PST była krytykowana, kiedy Kristiansen oceniła, że służby nie były w stanie zapobiec atakowi Breivika. Szefowa służb podała się do dymisji w czwartek z innego powodu - możliwego ujawnienia informacji o działaniach wywiadu norweskiego w Pakistanie.

Czytaj w Money.pl
Breivik "oczekiwał najgorszego". Po raporcie Sprawca masakry na wyspie Utoya jest zdziwiony opinią lekarzy.
Zabił 77 osób, chciał zabić też VIP-y Anders Behring Breivik, który 22 lipca zabił 77 osób podczas masakry na norweskiej wyspie Utoya i w Oslo, powiedział policji, że zamierzał zabić głównych polityków Partii Pracy.
Tagi: policja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz