Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NOP protestuje przeciwko Romom

0
Podziel się:

Około stu narodowców zgromadziło się w Zabrzu, mimo braku zgody władz miasta na manifestację.

NOP protestuje przeciwko Romom
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Uczestnicy wiecu zorganizowanego pod hasłami skierowanymi przeciwko społeczności romskiej mogą odpowiadać za popełnienie wykroczenia - poinformowała policja.

Demonstrację od kilku tygodni zapowiadały środowiska związane z Narodowym Odrodzeniem Polski. Manifestację - jako rasistowską - oprotestowało kilkadziesiąt organizacji pozarządowych oraz stowarzyszenie Romów. Na zgromadzenie nie zgodziły się władze miasta, poparte w tej sprawie przez wojewodę śląskiego. Odbyło się też spotkanie w urzędzie miasta, które jednak nie odwiodło organizatorów od sobotniego spotkania.

W sobotę po południu młodzi ludzie krążyli po mieście w niewielkich grupach (zgodnie z prawem spotkanie mniej niż 15 osób nie jest zgromadzeniem publicznym); część z nich wznosiła okrzyki. Gdy poszczególne grupy spotkały się pod pomnikiem Wincentego Pstrowskiego, a liderzy przygotowywali się do wystąpień, policja poinformowała narodowców o nielegalności ich zgromadzenia i wezwała do rozejścia się. Krótko potem nieformalny wiec zakończył się.

"Nie doszło do burd czy awantur oraz - co najważniejsze - do konfrontacji tych środowisk ze społecznością romską w Zabrzu. Swoje zadanie bardzo dobrze wypełnił nasz zespół antykonfliktowy, którego przedstawiciele rozmawiali zarówno z osobami przemieszczającymi się w poszczególnych grupach, jak i z gapiami, których było wielu. Wskazywali na możliwe konsekwencje ich działania i namawiali do rozejścia się" - powiedział PAP rzecznik zabrzańskiej policji Marek Wypych.

Zapewnił, że policja bardzo starannie przygotowywała się do zabezpieczenia tego zdarzenia, od chwili, gdy pojawiły się pierwsze informacje o planowanej manifestacji. Policjanci będą jeszcze analizować zgromadzone w sobotę materiały. W konsekwencji - jak zapowiada policja - organizatorzy powinni stanąć przed sądem za wykroczenie, jakim jest próba zorganizowania nielegalnego zgromadzenia.

W Zabrzu społeczność romską tworzy kilkadziesiąt rodzin, w większości związanych z tym miastem od ponad 50 lat. W szkołach realizowane są specjalne programy służące wyrównywaniu szans edukacyjnych romskich dzieci oraz ich integracji z pozostałymi uczniami. W sobotę policja objęła ulice zamieszkane przez zabrzańskich Romów dodatkową ochroną.

Czytaj więcej w Money.pl
Marsz niepodległości. Będzie więcej zatrzymań Policjanci analizują nagrania monitoringu miejskiego, poszukując kolejnych sprawców burd, do jakich doszło podczas stołecznego Marszu Niepodległości.
Burdy w stolicy. Premier będzie się tłumaczył? SLD zapowiedział złożenie wniosku o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w związku z incydentami, do których doszło podczas Święta Niepodległości.
Polskie MSZ przeprasza za narodowców _ Tego typu zachowanie w stosunku do misji dyplomatycznej zasługuje na zdecydowane potępienie i nie licuje z godnymi obchodami święta niepodległości 11 listopada _ - czytamy w oświadczeniu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)