Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nominacje na dożywotnich senatorów. Za zasługi

0
Podziel się:

Światowej sławy dyrygent, znany architekt i noblista są w gronie czworga nowych dożywotnich senatorów, mianowanych dziś przez prezydenta Giorgio Napolitano.

Na zdj. Giorgio Napolitano
Na zdj. Giorgio Napolitano (Dyjuk/Reporter)

Zgodnie z konstytucją, szef państwa może w ciągu swej siedmioletniej kadencji wyróżnić w ten sposób osoby, które rozsławiły imię Włoch na polu nauki, sztuki czy literatury.

Listę nowych dożywotnich senatorów otwiera Claudio Abbado, który w tym roku ukończył 80 lat. Sławny dyrygent kierował m. in. orkiestrami mediolańskiej La Scali i Berliner Philharmoniker; założył też młodzieżową europejską orkiestrę symfoniczną.

51-letnia Elena Cattaneo prowadzi badania z zakresu komórek macierzystych mózgu i reprezentuje Włochy w europejskim zespole badań w dziedzinie genomiki i biotechnologii.

Architekt Renzo Piano, lat 76, jest projektantem takich kompleksów, jak centrum Pompidou w Paryżu, berliński Potsdamer Platz, lotnisko na sztucznej wyspie w Osace oraz bazyliki św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

Starszy od niego o trzy lata Carlo Rubbia jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1984. Po dzisiejszych nominacjach liczba dożywotnich senatorów wzrosła do sześciu: są nimi również były prezydent Carlo Azeglio Ciampi i były premier Mario Monti. W przeszłości tytuł ten otrzymali m. in. dyrygent Arturo Toscanini, poeta Eugenio Montale i noblistka Rita Levi Montalcini.

Czytaj więcej w Money.pl
Już 40 procent młodzieży bez pracy Największy niepokój budzi wzrost bezrobocia wśród Włochów w wieku od 15 do 24 lat do nienotowanego wcześniej poziomu.
Córki szefów mafii budzą kontrowersje W rozmowie ze szwajcarską telewizją RTS Lucia Riina powiedziała: _ Przykro mi z powodu ofiar, ale jestem zaszczycona tym, że noszę nazwisko mojego ojca. _
Zaskakująca kara dla znanego kieszonkowca Kieszonkowiec, który przez 20 lat okradał pasażerów w autobusach w Rzymie, otrzymał sądowy zakaz korzystania ze środków komunikacji miejskiej w całych Włoszech.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)