Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niższe opłaty za śmieci. Radni PiS chcą innego systemu

0
Podziel się

Radni PiS w Radzie Miasta Białystok zaproponowali własne poprawki do propozycji prezydenta w sprawie metody liczenia i wysokości opłat za śmieci w mieście.

Niższe opłaty za śmieci. Radni PiS chcą innego systemu
(Stawinski/Reporter)
bDZwOAlN

Radni PiS w Radzie Miasta Białystok zaproponowali własne poprawki do propozycji prezydenta w sprawie metody liczenia i wysokości opłat za śmieci w mieście. Chcą niższych stawek i opłat zależnych od liczby domowników.

W miniony wtorek prezydent miasta złożył projekt uchwały, w której zaproponował opłaty wyliczane od powierzchni lokalu mieszkalnego. Według tej propozycji opłaty - przy selektywnej zbiórce odpadów - wynosiłyby: od lokalu mieszkalnego do 40 metrów kw. - 29 zł, natomiast od 40,01 do 80 m kw. - 42 zł, a powyżej tej powierzchni - 55 zł. Jeśli zbiórka nie będzie selektywna, stawki będą o 50 proc. wyższe.

Radni PiS, którzy wraz z SLD stanowią opozycję w Radzie Miasta Białystok, zaproponowali w poniedziałek własny projekt uchwały. _ - Uważamy, że propozycja prezydenta dotycząca opłat za odpady komunalne jest nie do przyjęcia, bo to nie metry kwadratowe, ale ludzie produkują śmieci _ - uważa przewodniczący klubu radnych PiS Rafał Rudnicki. Dodał, że do radnych zgłaszają się mieszkańcy oburzeni propozycją opłat zależnych od wielkości mieszkania czy domu.

bDZwOAlP

Dlatego radni PiS chcą, by opłaty były zależne od liczby osób w gospodarstwie domowym i przy zbiórce selektywnej wynosiły: w przypadku 1-osobowych gospodarstw - 10 zł, 2-3-osobowych - 20 zł, zaś gdy domowników jest więcej niż trzech - 25 zł od gospodarstwa. W ich ocenie taki system jest sprawiedliwszy i lepszy dla mieszkańców. PiS proponuje też możliwość dodatkowego obniżenia opłat w przypadku osób i rodzin ubogich oraz wielodzietnych.

Większość w białostockiej radzie ma PO popierająca prezydenta. Radni Platformy poinformowali w czwartek, że do prezydenckiej propozycji opłat od wielkości mieszkania lub domu zgłoszą obniżenie stawek opłat. Chcą, by w przypadku zbiórki selektywnej było to odpowiednio - w zależności od wielkości mieszkania czy domu: 24 zł, 38 zł i 49 zł.

Radni PO chcą też, by został stworzony program dopłat dla samotnych osób starszych. Proponują, aby takie osoby mogły dostać po 5 zł miesięcznie dopłaty, niezależnie od wielkości mieszkania.

Radni PO uważają, że system opłat oparty o powierzchnię mieszkania lub domu ma charakter prorodzinny, jest korzystny dla rodzin wielodzietnych oraz o niewysokich dochodach (czyli mieszkających w mniejszych lokalach). W ich ocenie sam system naliczania opłat jest prosty i stabilny, także łatwy do weryfikacji.

bDZwOAlV

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Białystok poświęcona sprawie odpadów odbędzie się 5 marca. Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi.

Od 1 lipca gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe stawki za śmieci. Od tego będą zależeć Nowe, zróżnicowane stawki opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów przedstawi radnym prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Wysokość proponowanych opłat zależy od liczby osób w mieszkaniu lub domu oraz od rodzaju zabudowy.
Chcą referendum ws. opłat za wywóz śmieci Opozycyjni radni PiS chcą, by mieszkańcy Białegostoku w referendum lokalnym zdecydowali o wyborze metody, według której będzie ustalona cena za wywóz śmieci.
bDZwOAmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)