Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kontrole nik
28.12.2011 08:02

NIK wykryła nieprawidłowości w resorcie obrony

Chodzi o realizację Programu Inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pal Nordseth/CC/Flickr)

Chodzi o realizację realizację Programu Inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa. Pracownicy resortu dokonali odbioru sprzętów na 19 milionów złotych, bez wizyt na placach budów.

Na realizację Programu MON przeznaczył 1,84 miliarda złotych - przypomina _ Dziennik Gazeta Prawna _. NIK wykazała, że nie były to dobrze wydane pieniądze. Najpoważniejsze zarzuty dotyczyły kluczowej dla programu instytucji - Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, podlegającego ministrowi obrony.

Pracowały tam osoby bez kwalifikacji do wykonywania nadzoru budowlanego, wobec czego instytucja sięgała po firmy zewnętrzne. Nie była jednak w stanie kontrolować jakości zastępczego inwestora, bo nie zatrudniał fachowców z odpowiednimi kwalifikacjami.

W efekcie armia do dziś nie ukończyła wielu budów w tym kluczowych dla lotnictwa. Dotyczy to na przykład składu paliwa i smarów na lotnisku w Malborku, który miał być sfinalizowany już 6 lat temu. Początkowo planowana wartość inwestycji podwoiła się, a przestoje na placu budowy kosztowały podatnika 2,5 miliona złotych.

Podobnie było podczas budowy identycznej instalacji w bazie polskich F-16 na poznańskich Krzesinach. Inspektorzy NIK odkryli, że o istnieniu nieprawidłowości minister obrony był informowany dwukrotnie przez własne komórki zajmujące się kontrolą.

O kontrolach NIK czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t74913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/program;orlik;2012;oceniony;pozytywnie,184,0,996024.html) NIK skontrolował Orliki. Były naruszenia Realizowany od 2008 roku program zakłada budowę w każdej gminie ogólnodostępnych, bezpiecznych i nowoczesnych kompleksów rekreacyjno-sportowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t160955.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nik;zagrozenie;praniem;brudnych;pieniedzy,169,0,982185.html) Pranie pieniędzy. Azjatycka mafia w Polsce Według kontrolerów NIK, 5 procent informacji o podejrzanych transakcjach finansowych nie zostało sprawdzone.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t89632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raport;nik;informatyzacja;sluzby;zdrowia;porazka,169,0,975785.html) NIK alarmuje. Służba zdrowia straci miliony Izba wypomina łamanie prawa, niegospodarność i opóźnienia z powodu których możemy stracić nawet 760 milionów złotych.
Tagi: kontrole nik, nik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz