Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kontrole nik
29.09.2014 08:10

NIK wspiera Ukrainę w reformie urzędów

Szef Izby Krzysztof Kwiatkowski właśnie zakończył wizytę w Kijowie, gdzie wziął udział w konferencji inaugurującej reformę ukraińskiej służby cywilnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sławomir Kaczorek (Wikimedia Commons 3.0))
Krzysztof Kwiatkowski

Jak poinformował PAP rzecznik NIK Paweł Biedziak, podczas trwającej od czwartku do niedzieli wizyty w stolicy Ukrainy Kwiatkowski spotkał się też z wysokimi rangą urzędnikami ukraińskiej administracji, oferując im projekty szkoleń oraz staże dla kontrolerów i członków służby cywilnej.

Najwyższa Izba Kontroli była strategicznym partnerem strony ukraińskiej przy organizacji konferencji _ Europejskie wskazówki w reformie służby cywilnej _ w Kijowie. Jednym z jej tematów był projekt ustawy o służbie cywilnej, w pracach nad którym od kilku miesięcy pomagają Ukraińcom eksperci NIK. _ Nowe regulacje zebrały dobre recenzje i należałoby je jak najszybciej wdrożyć w życie _ - relacjonował debatę wiceprezes Izby Wojciech Kutyła, zaangażowany w prace nad nowymi przepisami.

_ Pokazywaliśmy naszym przyjaciołom z Ukrainy, jak funkcjonuje administracja publiczna w państwach UE i jaką drogę przeszedł w związku z tym nasz kraj przez ostatnich 25 lat. Zachęcałem do przyjęcia takiego systemu, w którym politycy zajmują się legislacją, programami i reagowaniem na problemy obywateli, ale za wydatkowanie środków, uczciwość procedur odpowiadać będą apolityczni, profesjonalni urzędnicy _ - mówił prezes NIK podczas otwarcia konferencji.

Podczas wizyty Kwiatkowski spotkał się też ze swoim ukraińskim odpowiednikiem - szefem Izby Obrachunkowej Romanem Magutą. Prezesi rozmawiali o możliwościach rozszerzenia współpracy, która na mocy podpisanego w maju w Warszawie porozumienia obejmuje organizowanie szkoleń dla Ukraińców i prowadzenie wspólnych kontroli. Omówiono też m.in. kontrolę zanieczyszczenia Bugu, którą przeprowadzają inspektorzy z Polski, Ukrainy oraz Białorusi; jej wyniki poznamy w poł. 2015 r.

Szefostwo NIK odbyło w Kijowie także szereg spotkań z wysokimi rangą przedstawicielami ukraińskiej administracji. Wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman otrzymał zaproszenie dla kilkudziesięciu urzędników administracji rządowej na szkolenia w Polsce, a władze Krajowej Akademii Administracji Publicznej Ukrainy propozycję staży w NIK dla najlepszych studentów tej uczelni.

Z kolei szefostwo Narodowej Agencji Ukrainy ds. Służby Cywilnej zostało poinformowane o gotowości polskich specjalistów ds. kontroli państwowej do prowadzenia cyklicznych wykładów i konsultacji ws. ukraińskich reform. Dotąd NIK już kilkukrotnie wspierało tak Ukraińców: Wojciech Misiąg na prośbę Kancelarii Prezydenta RP i wicepremiera Ukrainy dzielił się wiedzą o reformie władz samorządowych, Piotr Kamiński pomagał przy opracowaniu regulaminu działalności ukraińskiego rządu, a Kutyła - w pracach nad projektem ustawy o służbie cywilnej - wyliczał rzecznik NIK.

Podczas spotkań w Administracji Prezydenta Ukrainy Kwiatkowski opowiadał o współpracy najwyższych organów kontroli obu krajów oraz o całości działań NIK na rzecz ukraińskiej administracji.

Wizytę polskiej delegacji rozpoczęło upamiętnienie ofiar walk na Majdanie w Kijowie. _ Nie zapomnimy o stu młodych ludziach, którzy oddali swoje życie, by Ukraina mogła być demokratycznym i niezawisłym państwem, dążącym z własnego wyboru do członkostwa w Unii Europejskiej _ - mówił prezes NIK. Kończąc pobyt w stolicy Ukrainy Kwiatkowski odwiedził Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni pod Kijowem, gdzie spoczywają tysiące ofiar stalinowskiego terroru, w tym Polacy zamordowani przez NKWD w 1940 r.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK pomoże Ukrainie. W jaki sposób? W maju do Warszawy przyjadą przedstawiciele organów skupionych w grupie zadaniowej ds. kontroli wykorzystania funduszy na rzecz katastrof i klęsk żywiołowych.
Ukraina dogadała się z separatystami? _ - Z Doniecka uwolniono 30 naszych chłopców. 27 z Ministerstwa Obrony Ukrainy, 2 z Gwardii Narodowej, 1 pogranicznik _ - napisał prezydent.
Tysiące ludzi na ulicach. "Charków to Ukraina" Około 8 tysięcy osób wzięło udział w proukraińskiej demonstracji.
Tagi: kontrole nik, nik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz