Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NIK sprawdza policjantów drogówki. Wnioski?

0
Podziel się:

Blisko 40 proc. funkcjonariuszy, prowadzących m.in. kontrole trzeźwości kierowców, nie ma specjalistycznych szkoleń.

Na zdj. Krzysztof Kwiatkowski
Na zdj. Krzysztof Kwiatkowski (Lech Gawuc/REPORTER)

Blisko 40 proc. policjantów drogówki, prowadzących m.in. kontrole trzeźwości kierowców, nie ma specjalistycznych szkoleń - wynika z raportu NIK na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce - powiedział dzisiaj prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Kwiatkowski ujawnił niektóre dane z raportu, który - jak wcześniej zapowiadał - będzie opublikowany w lutym._ - W momencie kontroli, którą prowadziliśmy, okazało się, że prawie 40 proc. policjantów w służbie drogowej nie miało specjalistycznego przeszkolenia adresowanego dla funkcjonariuszy tej służby _ - powiedział prezes NIK w TVP Info.

_ - Już w toku prowadzonej kontroli policja, patrząc na to, co ustaliliśmy, natychmiast zaczęła podejmować działania takie, żeby te szkolenia uzupełnić. To te szkolenia dają policjantowi specjalistyczną wiedzę. Policja uzupełnia etaty właśnie w służbie drogowej. Także w wyniku prowadzonej kontroli przez NIK ilość tych szkoleń specjalistycznych znacznie wzrosła _ - dodał Kwiatkowski.

NIK skontrolowała m.in. działania policji, Inspekcji Transportu Drogowego, samorządów, sprawdzała system fotoradarów, prawidłowość usytuowania znaków drogowych i jakość dróg.

O tym, że Izba przedstawi informacje nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego Kwiatkowski poinformował 2 stycznia, po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim, gdzie w Nowym Roku pijany kierowca wjechał w grupę pieszych. Sześć osób zginęło, a dwie trafiły do szpitala.

Prezes NIK pozytywnie ocenił działania policji dotyczące zwiększenia liczby zatrudnionych w policji drogowej. _ W toku kontroli NIK okazało się, że rzeczywiście zwiększana jest obsada w policji drogowej _ - powiedział Kwiatkowski.

Kwiatkowski zapowiedział, że NIK planuje także kontrolę systemu szkolenia kierowców. _ 35 proc. sprawców wypadków drogowych w Polsce to osoby, które dopiero co nabyły uprawnienia do prowadzenia pojazdu. W tym roku szczegółowo przebadamy sposób szkolenia kierowców _ - zapowiedział Kwiatkowski. Dodał, że sprawdzane będzie m.in. to, _ czy elementy, związane z zagrożeniem dotyczącym prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, są wystarczająco obecne na tych szkoleniach _.

Odnosząc się do wypowiedzi prezesa NIK, rzecznik policji insp. Mariusz Sokołowski powiedział, że w 2013 roku - o kilka procent - zwiększona została liczba policjantów ruchu drogowego.

_ Te osoby zostały przeniesione do ruchu drogowego i teraz trzeba je przeszkolić. Ale to nie oznacza, że ci policjanci nie mają prawa przeprowadzania kontroli drogowej, bo jest to podstawowa czynność, którą może wykonać każdy policjant po kursie podstawowym _ - powiedział Sokołowski.

_ Chcemy żeby każdy policjant ruchu drogowego miał wiedzę specjalistyczną. W ramach tego kursu specjalistycznego staje się potem ekspertem w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego _ - powiedział rzecznik KGP.

Czytaj więcej w Money.pl
Poseł nie zatrzymał się do kontroli i groził Funkcjonariusze przez kilka kilometrów ścigali kierowcę. Ten zatrzymał się dopiero przed przejazdem kolejowym, na który miał za chwilę wjechać pociąg.
366 pijanych kierowców tylko w jeden dzień W Dzień Zaduszny, w 72 wypadkach zginęło siedem osób, a 88 zostało rannych.
Wzmożone kontrole na drogach całej UE Nadmierna szybkość to przyczyna jednej trzeciej wszystkich wypadków drogowych w UE, które kończą się śmiercią.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)