Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK skontroluje ZUS

0
Podziel się:

- Będziemy badać, czy cała ta operacja nie wpłynie na sprawność wypłaty rent i emerytur - powiedział szef NIK.

NIK skontroluje ZUS
(Lech Gawuc/REPORTER)

_ Będziemy badać, czy cała ta operacja nie wpłynie na sprawność wypłaty rent i emerytur _ - poinformował prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski. Informacja pokontrolna ma zostać przedstawiona w maju.

_ - Dzisiaj w praktyce zaczynamy kontrolę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jego przygotowania do przejęcia tych środków (z OFE)
, ale w sposób szczególny będziemy badać, czy cała ta operacja nie wpłynie na sprawność wypłaty rent i emerytur, które docierają do starszego pokolenia. My tę kontrolę dopiero dzisiaj w praktyce rozpoczynamy po to, żeby każdy polski senior miał pełne przekonanie, że renta czy emerytura dotrze do niego na czas _ - powiedział Kwiatkowski w TVN24.

Szef NIK dodał, że wyniki kontroli przedstawione zostaną w maju. _ Ta kontrola będzie prowadzona bardzo szybko, zakładam, że już w maju będziemy w stanie w sposób szczegółowy przedstawić państwu informację na ten temat _ - powiedział Kwiatkowski.

NIK podała, że kontrolą objęte zostaną _ główne obszary działalności ZUS _ m.in. działania w związku z przygotowaniami do przejęcia nowych obowiązków wynikających z reformy systemu emerytalnego. NIK sprawdzi w tym obszarze _ dostosowanie organizacyjne, zapewnienie odpowiednich kadr, posiadanie niezbędnej infrastruktury technicznej oraz zidentyfikowanie i monitorowanie możliwości wystąpienia negatywnych zjawisk w trakcie wdrażania ustawy _ - podała w komunikacie NIK.

Izba sprawdzi także, czy z odpowiednim wyprzedzeniem podjęto niezbędne kroki w celu dostosowania dotychczas użytkowanych systemów informatycznych; czy skutecznie, wydajnie i oszczędnie wydatkowano środki publiczne w celu przygotowania ZUS do wykonywania nowych zadań; czy prawidłowo realizowano zadania wynikające ze zmian w systemie emerytalnym, w tym: przejęcie środków z OFE, informowanie OFE o obowiązku przekazywania środków zgromadzonych na rachunkach członków OFE ubiegających się o przyznanie emerytury kapitałowej.

NIK przyjrzy się także udziałowi ZUS w pracach nad zmianami do ustawy oraz temu w jaki sposób reforma systemu emerytalnego będzie oddziaływać na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych, a także na płynność finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W razie potrzeby NIK zbierze też informacje w Ministerstwach Pracy i Polityki Społecznej oraz w Ministerstwie Finansów. Izba nie wyklucza rozszerzenia kontroli o oddziały ZUS w zakresie technicznego wykonania postanowień ustawy o przejęciu przez ZUS środków OFE. Decyzja o ewentualnej kontroli w oddziałach ZUS zostanie podjęta po zrealizowaniu wstępnych badań w Centrali ZUS.

_ - ZUS na wprowadzenie niezbędnych zmian, wynikających z reformy systemu emerytalnego, w planie finansowym na 2014 r. zapewnił sobie kwotę 80 mln złotych. NIK zbada zasadność wydatkowania takiej kwoty ze środków publicznych _ - informuje NIK.

W poniedziałek otwarte fundusze emerytalne przekazały do ZUS 153,15 mld zł. Transfer aktywów OFE do ZUS, to efekt nowych przepisów dotyczących OFE, które obowiązują (z kilkoma wyjątkami) od 1 lutego. Mówią one m.in., że 3 lutego br. OFE miały umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na 31 stycznia 2014 r. W tym dniu fundusze musiały więc przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił na konferencji prasowej w poniedziałek, że przeniesienie środków z OFE na indywidualne subkonta w ZUS nie jest konfiskatą oszczędności emerytalnych. _ To jest stwierdzenie nieuprawnione (...). Te środki zostały przeniesione i stanowią zobowiązanie państwa do wypłacania w przyszłości emerytur. Zobowiązanie w postaci obligacji zostało zastąpione zobowiązaniami zapisanymi na subkoncie w ZUS-ie _ - mówił.

Kosiniak-Kamysz przypomniał też, że przepisy dotyczące zmian w OFE określają sposób wypłat emerytur. - _ Dzięki tym zmianom, emerytura - również z tej części OFE - ma charakter dożywotni, bezpiecznie waloryzowany i tani w swej obsłudze. Nie musi powstawać żadna nowa instytucja do wypłaty emerytur. Będzie to robił ZUS _ - powiedział.

Zmiany w OFE polegające na umorzeniu obligacji z portfeli OFE, wprowadzeniu mechanizmu dobrowolności i tzw. suwaka bezpieczeństwa, zmniejszą państwowy dług publiczny o ponad 8 proc. PKB, a dług liczony według metodologii Unii Europejskiej o ponad 9 proc. PKB - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Czytaj więcej w Money.pl
OFE przekazały do ZUS 153,15 mld zł Operacja przekazania 51,5 procent aktywów z OFE do ZUS-u przebiegła sprawnie.
Prezes ZUS mówi o kłopotach z emeryturami Prezes Zbigniew Derdziuk przyznaje, że nie unikniemy pracy do późnej starości.
ZUS bankrutem? Jest propozycja dla prezydenta Polityk skrytykował premiera Donalda Tuska za ostatnie zapowiedzi zakończenia ery tzw. umów śmieciowych m.in. poprzez oskładkowanie umów-zleceń.
"To będzie poważny problem dla rządu" Polityk twierdzi, że ewentualne zakwestionowanie zmian w systemie emerytalnym będzie poważnym problemem dla rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)