Notowania

kontrola nik
20.11.2013 18:12

NIK skontrolowała projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry

Choć upłynęło już prawie 80 procent czasu przewidzianego na realizację inwestycji przeciwpowodziowych, to nakłady finansowe są na poziomie niewiele ponad 12 procent zaplanowanych kwot.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Opóźnienia w realizacji projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry mogą spowodować wzrost kosztów - oceniła NIK. Izba opublikowała dziś raport pokontrolny, w którym negatywnie oceniła opóźnienia w realizacji badanego projektu.

W raporcie NIK napisano, że _ zwłoka w realizacji zadań skutkować będzie wzrostem kosztów wykonania całego projektu. Aktualne badania NIK po raz kolejny wykazały rozbieżność pomiędzy wielkością 505 mln euro niezbędnych na realizację projektu według umowy pożyczki zawartej z Bankiem Światowym i umowy kredytu (zawartej z Bankiem Rozwoju Rady Europy), a poziomem 826 mln euro kosztów jego realizacji, oszacowanym w 2011 r. i podtrzymanym w roku 2012 _.

W ocenie NIK, dotychczas nie określono źródeł finansowania luki finansowej w wysokości około 321 mln euro, co może być powodem kolejnych opóźnień w realizacji projektu.

Inspektorzy pozytywnie ocenili natomiast wydatki w samym 2012 r. i taką opinię za ten okres skierowali do Banku Światowego.

Wskazali jednak, że choć upłynęło już prawie 80 procent czasu przewidzianego na realizację inwestycji przeciwpowodziowych, to nakłady finansowe są na poziomie niewiele ponad 12 procent zaplanowanych kwot.

W ocenie NIK - sporządzonej na koniec 2012 r. - istnieje zagrożenie dla terminowego zakończenia tej inwestycji, co zaplanowano w nowym harmonogramie na koniec 2017 r. Pierwszy termin przewidywał rok 2014.

Argumentem dla tej opinii był fakt, że nie rozpoczęły się jeszcze prace przygotowawcze dla dwóch najważniejszych części tego projektu: budowy zbiornika retencyjnego na Odrze w Raciborzu i modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego.

W 2013 r. ruszyła już budowa zbiornika w Raciborzu, podobnie jak i prace przy Wrocławskim Węźle Wodnym.

Projekt nazwany _ Odra 2006 _ jest efektem powodzi, która nawiedziła dorzecze Odry latem w 1997 r. Jego całkowity koszt to ponad 2 mld 506 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Nadzór budowlany to fikcja? Raport NIK Nie monitorują prawidłowości rozpoczynanych inwestycji, nie kontrolują, czy inwestorzy wykonują nałożone na nich postanowienia, nie prowadzą rejestrów inwestycji - to tylko kilka zarzutów.
Kontrola NIK po wybuchu gazu. Kiedy? Kontrola będzie możliwa dopiero wówczas, gdy prokuratura i inne instytucje, które prowadzą postępowania po wybuchu, przekażą Najwyższej Izbie Kontroli stosowne dokumenty.
NIK przyjrzy się działalności byłego ministra? Lider TR zapowiedział, że jego partia chce zwiększyć wysokość środków przeznaczanych na kulturę do 1 proc. budżetu.
Tagi: kontrola nik, nik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz