Notowania

nik
09.06.2014 20:55

NIK skontrolował przetargi w ZUS-ie. To efekty

Zastrzeżenia co do równego traktowania oferentów i wątpliwości co do bezstronności niektórych pracowników ZUS - to pierwsze wnioski kontrolerów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

NIK zakończył kontrolę przetargów informatycznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Kontrolerzy mają zastrzeżenia co do zachowania przez urzędników procedur zapewniających równe traktowanie oferentów. Chodzi o przetargi w latach 2010-2013.

W 2013 roku ZUS ogłosił przetarg na usługę wsparcia, eksploatacji i utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego. NIK ma zastrzeżenie, co do terminu postępowania, które trwało 35 dni. Według kontrolerów, takie rozwiązanie faworyzowało Asseco Poland SA, które obsługiwało wcześniej ZUS. Tak krótki czas nie dawał bowiem innym oferentom na przygotowanie odpowiedniej oferty dla ubezpieczyciela - mówi rzecznik NIK Paweł Biedziak.

- _ Przebieg postępowania przetargowego na kompleksowy system informatyczny ZUS-u nie gwarantował dotrzymania zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania potencjalnych wykonawców, bo nie stworzono w przetargu szansy na rzetelne zapoznanie się z dokumentacją _- tłumaczy Biedziak.

Ponadto NIK uważa, że przy realizacji zamówień publicznych, zarówno w 2010 roku, jak i w 2013 roku, niektórzy pracownicy ZUS biorący udział w postępowaniu przetargowym mogli nie zachować bezstronności.

- _ Pracownicy ZUS, którzy wykonywali czynności w postępowaniach w 2010 i 2013 roku pozostawali z przedstawicielami firm ubiegających się o zamówienie w takich stosunkach, które mogły budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności _ - mówi rzecznik NIK.

Dwoje pracowników ZUS-u, którzy byli zaangażowani w procedurę zasiadało wspólnie z przedstawicielem firmy Asseco Poland SA, w radzie jednej z fundacji. Wspomnianych dwoje pracowników ZUS twierdzi w swoich zeznaniach, że złożyło rezygnację z uczestnictwa w radzie fundacji, ale dopiero 20 września 2010 roku. Rezygnacja ta została przyjęta uchwałą Rady Fundacji dopiero 22 lutego 2014 roku, a stosowny wpis do KRS został dokonany 14 marca 2014 roku.

Na razie NIK przedstawił swoje uwagi pokontrolne prezesowi ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma teraz 21 dni na złożenie zastrzeżeń, które zostaną rozpatrzone przez Kolegium NIK. Dopiero wówczas informacje przekazane w wystąpieniu pokontrolnym Prezesowi ZUS staną się prawomocnymi ustaleniami NIK.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawa przetargu w ZUS: NIK zawiadamia CBA Decyzja NIK to skutek trwającej w ZUS kontroli. Izba sprawdza, jak zorganizowano i przeprowadzono...
Według prezydenta ci urzędnicy są niezbędni Bronisław Komorowski, z okazji 95-lecia Najwyższej Izby Kontroli, wręczył dzisiaj w Belwederze odznaczenia pracownikom Izby.
NIK ma zastrzeżenia do służby zdrowia Jest źle zorganizowana, co może zagrażać bezpieczeństwu zdrowotnemu pacjentów - ocenia Najwyższa Izba Kontroli.
Tagi: nik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz