Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NIK skontrolował prywatyzację Polskiego Holdingu Nieruchomości. Są nieprawidłowości

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje już drugi etap prywatyzacji Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK
Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK (Lech Gawuc/REPORTER)
bEJuAqmt

Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że minister skarbu oraz prezydent Warszawy rzetelnie gospodarowali nieruchomościami Skarbu Państwa - wynika z opublikowanego w środę raportu Izby.

Według Izby minister skarbu prawidłowo wykonywał obowiązki wynikające z ustawy o gospodarce nieruchomościami. W przypadku prezydenta Warszawy Izba stwierdziła jednak nieprawidłowości, polegające m.in. na nieprowadzeniu ewidencji nieruchomości. Kontrola NIK dotyczyła okresu od 2009 do 2013 r.

NIK poinformowała, że co roku budżet państwa ponosi wydatki związane z najmem powierzchni nienależących do Skarbu Państwa. W 2012 r. było to ok. 86 mln zł, z czego blisko 68 mln zł w Warszawie, gdzie - jak podkreśliła NIK - występuje największy niedobór nieruchomości.

bEJuAqmv

Izba zauważyła, że brak w zasobach Skarbu Państwa nieruchomości o wymaganych parametrach był jedną z przyczyn opuszczenia przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dotychczasowej siedziby przy ul. Towarowej 28 w Warszawie, i przeniesienia do nowej. NIK przypomniała, że przystosowanie nieruchomości przy ul. Towarowej 28 do potrzeb Instytutu kosztowało ponad 40 mln zł.

NIK oceniła pozytywnie, pomimo _ stwierdzonych nieprawidłowości _ prywatyzację Polskiego Holdingu Nieruchomości. Zdaniem Izby minister skarbu _ prawidłowo przeprowadził najważniejsze czynności w ramach tego procesu _.

Według Izby termin giełdowego debiutu spółki umożliwił sprzedaż jej akcji w okresie hossy. NIK dodała jednak, że konsekwencją braku rzetelnej współpracy pomiędzy departamentami MSP, odpowiedzialnymi za przygotowanie i przeprowadzenie prywatyzacji spółki, był _ brak reakcji ministra na zidentyfikowane i przedstawione w prospekcie emisyjnym istotne ryzyka, zwłaszcza finansowe, związane z tą prywatyzacją _.

Zdaniem Izby, choć władze PHN konsekwentnie realizowały strategie optymalizacji portfela nieruchomości oraz poprawy efektywności zarządzania nimi, to jednak _ dopuściły do istotnych nieprawidłowości działalności spółki _.

bEJuAqmB

NIK poinformowała ponadto, że należący do PHN Warszawski Holding Nieruchomości (WHN) gospodarnie zarządzał portfelem posiadanych nieruchomości.

_ Władze WHN SA, wbrew ustawowemu obowiązkowi, nie zgłosiły jednak prezydentowi m.st. Warszawy zmiany sposobu użytkowania nieruchomości mieszkaniowych, wskutek czego zaniżono należne opłaty z tytułu wieczystego użytkowania tych nieruchomości o ponad 1,2 mln zł _ - zaznaczyła Izba.

_ Ponadto członkowie zarządu WHN bezpodstawnie pobrali ponad 450 tys. zł z tytułu tzw. świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznawane obok wynagrodzenia za pracę _ - dodała NIK.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce przeprowadzić drugi etap prywatyzacji Polskiego Holdingu Nieruchomości przez publiczne wezwanie i liczy na uzyskanie premii za kontrolę. Skarb Państwa posiada obecnie 71,3 proc. akcji spółki. W pierwszym etapie, na początku 2013 roku, Skarb Państwa sprzedał 25 proc. akcji PHN, a spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.

bEJuAqmC
Czytaj więcej w Money.pl
Kontrola NIK. Skarb Państwa traci miliony W latach 2009 -2012 do kasy państwa nie wpłynęło 30 mln zł opłat za korzystanie z gruntów państwowych.
Skarb Państwa straci 1,5 mln zł. przez mecz NIK złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby odpowiedzialne za podpisanie umowy na zorganizowanie meczu o piłkarski Superpuchar Polski.
NIK ocenił szkoły na przyjęcie sześciolatków Według kontrolerów dalszego dostosowania wymagają stołówki i toalety szkolne.
bEJuAqmW
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)