Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NIK rozpoczęła kontrole w przedszkolach

0
Podziel się:

W sumie kontrola zostanie przeprowadzona w 21 urzędach gmin i 42 przedszkolach (21 publicznych i 21 niepublicznych), na terenie siedmiu województw. Końcowy raport zostanie opublikowany na początku przyszłego roku.

NIK rozpoczęła kontrole w przedszkolach
(iStockphoto)
bEChaOwR

Jak poinformowała Izba, celem kontroli będzie ocena finansowania przez gminy działalności przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz efektów wykorzystania środków budżetowych.

Jak podała NIK w komunikacie, pierwsze kontrole już się rozpoczęły w Gdańsku. _ - Chcemy nie tylko przyjrzeć się kwestiom finansowym, ale także sprawdzić jakość kształcenia maluchów _ - powiedziała Alicja Szczepaniak, dyrektor gdańskiej delegatury NIK. Dodała, że ta wiedza należy się rodzicom, którzy opłacają przedszkola swoimi podatkami.

W sumie kontrola zostanie przeprowadzona w 21 urzędach gmin i 42 przedszkolach (21 publicznych i 21 niepublicznych), na terenie siedmiu województw. Końcowy raport zostanie opublikowany na początku przyszłego roku.

bEChaOwT

_ - Będziemy sprawdzać jakość, wyposażenie przedszkoli, jakość pomieszczeń w których funkcjonują, zapewnienie pomocy dydaktycznych, zabawek i innych rzeczy. Sprawdzimy też, jakie są praktyczne następstwa wdrożonego rządowego programu zajęć za złotówkę _ - wyjaśnił w piątek w Opolu prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Kontrola NIK obejmie zarówno gminy jak i same przedszkola. W gminach kontrolerzy sprawdzą, czy przestrzegane są zasady przyznawania i przekazywania środków budżetowych dla przedszkoli oraz czy terminowo i rzetelnie są one rozliczane (co robią władze gminy, aby osiągnąć optymalne rezultaty).

W przedszkolach - jak informuje w komunikacie NIK - kontrolerzy zbadają, czy fundusze publiczne były wydawane zgodnie z ich przeznaczeniem, czy rzetelnie i terminowo rozliczano przekazane pieniądze. Sprawdzona zostanie także praca nauczycieli w przedszkolach - jak wykonywano zadania w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, jak nauczyciele wywiązują się z obowiązku przeprowadzenia analizy gotowości wszystkich dzieci 5 i 6-letnich do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

NIK w przedszkolach sprawdzi także, jaka jest wysokość opłat wnoszonych przez rodziców, i jak wygląda oferta edukacyjna każdego z przedszkoli.

bEChaOwZ

Kontrola NIK zbiega się z wdrożeniem rządowego programu _ Przedszkole za złotówkę _. Celem programu było: wyrównać szanse edukacyjne dzieci i nie stygmatyzować ich ze względu na status materialny rodziców. _ - Docierają jednak do nas głosy, że praktyczne następstwa +Przedszkola za złotówkę+ są różne _ - powiedział Kwiatkowski. Dlatego chce, by sprawie przyjrzeli się kontrolerzy. Wyjaśnił, iż Izba zbada _ z czego wnika problem, że po 1 września - mimo że są pieniądze - to w praktyce doszło do tego, że w dużej części przedszkoli nie ma zajęć dodatkowych _.

Prezes NIK dodał, że _ nikt nie ma wątpliwości co do intencji, które kierowały projektodawcami _, czyli rządem. Dopowiedział, że chodziło o wyrównanie szans edukacyjnych między dziećmi z miasta i ze wsi oraz dziećmi z rodzin zamożnych i niezamożnych.

_ - Do niedawna mieliśmy faktyczną kategoryzację dzieci - część z nich mogła uczestniczyć w zajęciach odpłatnych, a część w tym czasie była w świetlicy, bo ich rodziców nie było stać na zajęcia dodatkowe. Program rządowy ma doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie dzieci będą równe _ - mówił.

Czytaj więcej w Money.pl
Internet w Polsce. Najgorzej mają policjanci W całej policji jest 24 959 stanowisk roboczych z dostępem do internetu na 110 505 osób zatrudnionych. Oznacza to, że wskaźnik dostępu do internetu w stosunku do liczby osób zatrudnionych wynosi 23 proc.
Mieszają uczniów z różnych roczników W rozpoczętym w czwartek roku szkolnym 2013-2014 kilkadziesiąt placówek oświatowych uruchomiło tzw. klasy mieszane.
Dzieci dostaną w szkole owoce. Od kiedy? Dostawy owoców i warzyw do szkół rozpoczną się 3 października, produkty te będą dowożone do szkół, co najmniej dwa razy w tygodniu przez 10 tygodni w semestrze.
bEChaOxu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)