Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK pomoże Ukrainie. W jaki sposób?

0
Podziel się:

W maju do Warszawy przyjadą przedstawiciele organów skupionych w grupie zadaniowej ds. kontroli wykorzystania funduszy na rzecz katastrof i klęsk żywiołowych.

prezes NIK krzysztof Kwiatkowski
prezes NIK krzysztof Kwiatkowski (Lech Gawuc/REPORTER)

Spotkanie odbędzie się w ramach pomocy, jaką NIK zaoferowała ukraińskiej Izbie Obrachunkowej - podał NIK.

_ - Posiedzenie grupy zadaniowej, która skupia najwyższe organy kontrolne z 13 krajów odbędzie się w połowie maja w Warszawie. Pierwotnie miało się ono odbyć na początku kwietnia we Lwowie, jednak sytuacja na Ukrainie sprawiła, że jego posiedzenie przełożono _ - poinformował rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, jeszcze na początku marca zaoferował wsparcie dla ukraińskiej Izby Obrachunkowej - najwyższego organu kontroli tego kraju. Zapewnił wtedy o gotowości pomocy w organizowaniu prac grupy zadaniowej oraz zaprosił ukraińskich kontrolerów do ośrodka szkoleniowego w Goławicach.

Podczas posiedzenia grupy zadaniowej w Warszawie szefowie NIK i ukraińskiej Izby Obrachunkowej mają rozmawiać o szczegółach współpracy. Współgospodarzami majowego spotkania pozostaną kontrolerzy z Ukrainy - podał rzecznik.

Oferta szkoleń, jaką przygotowuje NIK ma pomóc administracji ukraińskiej w dostosowywaniu się do procedur obowiązujących w Unii Europejskiej. Będą adresowane do kluczowych ukraińskich ekspertów i tłumaczone na język ukraiński. Szkolenia mają obejmować tematykę funkcjonowania kontroli państwowej. W następnej kolejności ukraińscy kontrolerzy będą przeszkoleni w dziedzinie metod walki z korupcją.

Grupa zadaniowa została utworzona na Kongresie Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI) w 2008 roku, a przewodnictwo w niej objęła Izba Obrachunkowa Ukrainy. Zespół skupia najwyższe organy kontroli z: Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Belgii, Bułgarii, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Polski, Rosji, Ukrainy i Węgier. W skład grupy wchodzą też kontrolerzy z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Grupa spotyka się raz w roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Najwięcej rannych z Majdanu leczy się u nas Obecnie 65 rannych z Majdanu jest leczonych i poddawanych rehabilitacji w Polsce, 31 - w Czechach, 23 - na Słowacji, 16 - w Niemczech, a 9 - na Litwie.
Bruksela przyśpieszy pomoc dla Ukrainy Pod koniec kwietnia Ukraina mogłaby dostać pierwsze 100 mln euro, a do końca czerwca - w sumie 850 mln euro.
Sankcje dla Rosji i pomoc dla Ukrainy przyjęte W amerykańskim Kongresie za odpowiednimi projektami głosowała ogromna większość deputowanych.
Nieoczekiwany zwrot na Ukrainie. Co dalej z pomocą? Parlament storpedował rządowy pakiet antykryzysowy, uzgodniony z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Głosowanie jednak powtórzono.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)