Notowania

krzysztof kwiatkowski
15.01.2015 11:46

NIK będzie miał nowego wiceprezesa. Mieczysław Łuczak dostał rekomendację

Wiceszefa NIK powołuje marszałek Sejmu na wniosek prezesa Izby. Przed powołaniem Łuczak musi złożyć mandat poselski i legitymację partyjną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NIK)

Sejmowa komisja kontroli państwowej udzieliła pozytywnej rekomendacji posłowi PSL Mieczysławowi Łuczakowi na funkcję wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli. To początek sejmowej procedury powołania wiceszefa Izby.

Kandydaturę posła Łuczaka na wiceszefa NIK formalnie zgłosił prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski. Jako uzasadnienie NIK podaje, że Łuczak w ostatnich 10 latach nie pracował w żadnej instytucji, którą kontroluje NIK, nie będzie więc miał konfliktu interesów w sprawowaniu nadzoru nad procesem kontrolnym. Ponadto Kwiatkowski w rozmowie z Łuczakiem uzgodnił, że w wypadku powołania na stanowisko wiceprezesa, Łuczak nie będzie nadzorował kontroli z zakresu rolnictwa, gospodarki oraz pracy i spraw socjalnych.

60-letni Mieczysław Łuczak jest wiceszefem klubu poselskiego PSL; mandat poselski sprawuje trzecią kadencję - zasiada w Sejmie od 2005 r. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej na wydziale filologiczno-historycznym, w 2002 r. uzyskał też licencjat z administracji.

W kadencji 2007-11 był wiceszefem sejmowej komisji śledczej do zbadania nacisków rządów PiS na służby specjalne i organa ścigania. W lipcu 2007 r. Łuczak odszedł z tej komisji, uzasadniając to swym sprzeciwem wobec atmosfery pracy panującej w tym gremium. Łuczak twierdził, że nic nie wskazuje, by komisja śledcza zakończyła badanie sprawy wspólnym raportem (ostatecznie dokument autorstwa szefa komisji Andrzeja Czumy głosił, że brak jest dowodów na bezprawne naciski władz na organa ścigania i służby specjalne).

Poseł działa też w komisjach obrony narodowej (jest jej wiceszefem), mniejszości narodowych i etnicznych oraz regulaminowej i spraw poselskich. Był członkiem Zarządu Związku Powiatów Polskich, starostą wieluńskim, radnym i zarazem przewodniczącym Rady Powiatu.

Wiceszefa NIK powołuje marszałek Sejmu na wniosek prezesa Izby. Przed powołaniem Łuczak musi złożyć mandat poselski i legitymację partyjną.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK skontroluje Radę Europy. "To wyzwanie" Audytem Rady Europy ma zająć się zespół złożony z doświadczonych kontrolerów. Będą oceniać sprawozdania finansowe Rady oraz kontrolować, jak wykonywane są zadania RE. Zdaniem NIK to już prawdziwe wyzwanie.
Audyt w Najwyższej Izbie Kontroli. Efekt? Prawo przewiduje przeprowadzanie takich audytów co najmniej raz na 3 lata.
Gdzie zniknęły niebezpieczne odpady? Izba wskazała m.in. na zaniedbania procedur w szpitalach oraz ryzyka dla ludzi związane ze składowaniem i transportem takich odpadów na duże odległości.
Tagi: krzysztof kwiatkowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz