Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nigeria: prezydent podpisał ustawę antygejowską

0
Podziel się:

W Nigerii zabroniono małżeństw homoseksualnych, stosunków miłosnych osób tej samej płci oraz członkostwa w ugrupowaniach walczących o prawa homoseksualistów.

Nigeria: prezydent podpisał ustawę antygejowską
(AP/Fotolink/East News)
bEDcRCSZ

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan podpisał ustawę penalizującą związki homoseksualne. Zabroniono małżeństw homoseksualnych, _ stosunków miłosnych _ osób tej samej płci, członkostwa w ugrupowaniach walczących o prawa homoseksualistów itp.

Złamanie postanowień ustawy, przeciwko której protestował Zachód domagając się od Nigerii poszanowania praw gejów i lesbijek, jest zagrożone karą do 14 lat więzienia. Parlament uchwalił tę ustawę w maju 2013 roku, ale Jonathan zwlekał z jej podpisaniem. Dwie podobne ustawy, proponowane od 2006 roku, nie zdobyły poparcia w nigeryjskim parlamencie.

Agencja Reuters pisze, że w sytuacji, gdy w Nigerii, podobnie jak w większości państw Afryki subsaharyjskiej, wyraźna jest wrogość wobec homoseksualistów, nowa ustawa zostanie zapewne dobrze przyjęta. Oczekuje się, że w 2015 roku Jonathan będzie się ubiegał o reelekcję.

bEDcRCTb

Zgodnie z dotychczasowym prawem w Nigerii zagrożona więzieniem jest sodomia; podpisana obecnie przez prezydenta ustawa znacznie rozszerza zakres zachowań uznanych za przestępstwa.

Reuters odnotowuje, że Wielka Brytania i inne kraje zachodnie zagroziły obcięciem pomocy, by powstrzymać uchwalanie antygejowskich ustaw w takich krajach afrykańskich jak Uganda, czy Malawi. Jednak w przypadku Nigerii, której budżet zasilają wpływy z ropy naftowej (wydobycie 2 mln baryłek dziennie), skuteczność takiej presji ekonomicznej jest nikła.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież łagodzi podejście do homoseksualistów? Franciszek uważa, że trzeba zastanowić się jak głosić ewangelię dzieciom z takich związków, by nie odstraszać ich od Kościoła.
Przyjęli kontrowersyjną ustawę z karą śmierci Ustawa zawiera też zapis o karze siedmiu lat więzienia dla osoby, która prowadzi ceremonię zawarcia małżeństwa przez osoby tej samej płci.
Islamiści zaatakowali bazę lotniczą Islamiści, których liczbę ocenia się na ok. 500, wdarli się na teren bazy ciężarówkami, korzystając ze wsparcia uprowadzonego wcześnie transportera opancerzonego.
bEDcRCTC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)