Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niepodległość Szkocji. Tylko tydzień do historycznego referendum

0
Podziel się:

Zwolennicy i przeciwnicy oddzielenia od Wielkiej Brytanii idą łeb w łeb - wynika z sondaży.

Edynburg stanie się niedługo stolicą niepodległego państwa?</br>
Edynburg stanie się niedługo stolicą niepodległego państwa?</br> (Dimitry B//CC BY 2.0/flickr)
bEISsWYB

Już tylko tydzień do referendum, które zadecyduje o historii Wielkiej Brytanii. Szkoci w następny czwartek pójdą do urn, by zadecydować, czy ich kraj będzie niepodległy. Sondaże pokazują, że zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania idą łeb w łeb, a długoterminowy trend wydaje się sprzyjać Szkockiej Partii Narodowej Alexa Salmonda.

_ Szamotanina o Szkocję _ - taki tytuł znajdziemy w ogólnokrajowym dzienniku _ The Independent _. Szkocka edycja tabloidu _ The Sun _ ujmuje to inaczej: _ Przeciwnicy niepodległości zaczynają świrować. Chodzi o inwazję londyńskich polityków na kraj, bo na ostatnim wirażu rzucają się w wir kampanii, grunty zaczyna im się palić pod nogami _.

Chcemy wysłać Szkotom jasny sygnał: zostańcie z nami, bo razem jesteśmy silniejsi - tak apelował niedawno Ed Miliband, przywódca szerokiej kampanii _ Razem lepiej _. Że razem jest lepiej, myślą najwyraźniej niektórzy bankowcy. Choćby Królewski Bank Szkocji, który ogłosił, że ma plan awaryjny na wypadek niepodległości. Plan jest prosty - przenosimy się do londyńskiego City.

bEISsWYD

Jednak Alex Salmond mówi, że obawy są przesadzone. - _ Nasz sektor finansowy opiera się na umiejętnościach ludzi. To decyduje o jego sukcesie, a nie miejsce, w którym zarejestrowano siedzibę _ - mówi.

Salmond wydaje się być pewny siebie. Dotychczasowa kampania przeciwników niepodległości opierała się głównie na podkreślaniu ryzyka, ale sądząc po sondażach w ostatnich tygodniach, zaklęcie przestało działać.

W głosowaniu będą też mogli wziąć udział mieszkający w Szkocji unijni imigranci, a więc także i Polacy.

Czytaj więcej w Money.pl
Szkoci debatują nad niepodległością - _ Za sześć tygodni podejmiemy najważniejszą decyzję, jaką kiedykolwiek podejmowaliśmy w Szkocji _ - mówił Alistair Darling, zwolennik pozostania przy Wielkiej Brytanii.
Cameron w mocnych słowach ostrzega Szkotów - _ Jeśli Zjednoczone Królestwo się rozpadnie, to rozpadnie się na zawsze _ - ostrzegł premier.
Niepodległa Szkocja nie może zachować funta Szkocka gospodarka jest tak mała, że próba zdecydowania się na własną walutę byłaby niezwykle trudna i niebezpieczna.
bEISsWZe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)