Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niepodległość Szkocji. Rusza kampania polityczna

0
Podziel się:

David Cameron oraz przywódcy Liberalnych Demokratów i laburzystów udadzą się jutro do Szkocji, by prowadzić kampanię przeciw oderwaniu się jej od Zjednoczonego Królestwa.

Niepodległość Szkocji. Rusza kampania polityczna
(Number 10)
bFggZRnV

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oraz przywódcy Liberalnych Demokratów i laburzystów udadzą się jutro do Szkocji, by prowadzić kampanię przeciw oderwaniu się jej od Zjednoczonego Królestwa - poinformowali politycy we wspólnym oświadczeniu.

Referendum niepodległościowe w Szkocji odbędzie się 18 września, a wedle najnowszych sondaży liczba zwolenników niepodległości wzrosła, a grupa jej przeciwników maleje. Wobec groźby rozpadu liczącej 300 lat unii rząd i opozycja w Londynie tworzą wspólny front.

_ - Wiele nas dzieli, ale jest jedna rzecz, co do której jesteśmy absolutnie zgodni: Zjednoczone Królestwo powinno zostać razem _ - napisali Cameron, szef współrządzących Liberalnych Demokratów Nick Clegg i przywódca opozycyjnej Partii Pracy Ed Miliband.

bFggZRnX

Jak komentuje Reuters, ryzyko oderwania się Szkocji jest tak poważne, że liderzy partii nie będą obecni na ważnej sesji parlamentarnej, podczas której tradycyjnie premier odpowiada na pytania deputowanych.

_ - Uzgodniliśmy, że miejscem, w którym powinniśmy być jutro, jest Szkocja, a nie Westminster (parlament) _ - napisali politycy w swym oświadczeniu.

Liczba zwolenników niepodległości wzrosła według firmy TNS z 32 proc. miesiąc temu do 38 proc., podczas gdy liczba utrzymania przez Szkocję związku z Londynem spadła z 45 do 39 proc. Zamiar wzięcia udziału w referendum zadeklarowało 84 proc. ankietowanych.

Wcześniejszy sondaż YouGov, przeprowadzony dla _ Sunday Timesa _, wykazał po raz pierwszy minimalną, mieszczącą się w ramach błędu statystycznego przewagę zwolenników niepodległości w proporcji 51 do 49 proc. Sondaż nie uwzględniał osób niezdecydowanych.

bFggZRod
Czytaj więcej w Money.pl
Niepodległość Szkocji? Londyn ma propozycję Referendum w sprawie odłączenia od zjednoczonego królestwa odbędzie się 18 września.
Wyniki sondażu uderzyły w funta brytyjskiego Sondaż ośrodka YouGov wykazującego wzrost poparcia dla zwolenników wyjścia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa, wywołał nerwowość na rynku walutowym.
Niepodległa Szkocja? Referendum za miesiąc Na tym ostatnim etapie trwającej już dwa lata kampanii zwolennicy niepodległości i jej przeciwnicy jeszcze nasilą swoją agitację.
bFggZRoy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)