Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niepodległa Palestyna. Głosowanie w Izbie Gmin w sprawie Palestyny

0
Podziel się:

Zaproponowany przez opozycję wniosek nie jest wiążący dla brytyjskiego rządu, który już wcześniej zapowiedział, że nie wpłynie on na politykę zagraniczną Londynu.

David Cameron zapowiedział, że wniosek nie wpłynie na politykę rządu
David Cameron zapowiedział, że wniosek nie wpłynie na politykę rządu (Number 10/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bEKAHZpN

Przegłosowany na początku tygodnia w brytyjskim parlamencie wniosek w sprawie uznania Palestyny to gest symboliczny, pokazujący jak wielką frustrację wywołuje w Europie brak porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami - pisze dzisiejszy _ New York Times _.

Zaproponowany przez opozycję wniosek nie jest wiążący dla brytyjskiego rządu, który już wcześniej zapowiedział, że nie wpłynie on na politykę zagraniczną Londynu. Ponadto głosowanie odbyło się w obecności mniej niż połowy członków Izby Gmin, co ogranicza jego siłę oddziaływania - przyznaje nowojorski dziennik w komentarzu redakcyjnym.

Jednak zdaniem _ NYT _ Izrael i jego sojusznicy nie powinni ignorować płynącego z wniosku przesłania. _ Głosowanie w Izbie Gmin to kolejna oznaka frustracji, jaką wielu ludzi w Europie odczuwa, gdy po latach obietnic wciąż nie udało się osiągnąć izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego _ - ocenia.

bEKAHZpP

Ostatnia runda negocjacji załamała się w kwietniu, a Izrael nie przestaje budować nowych osiedli i rozbudowywać istniejących, ograniczając terytorium przyszłego państwa palestyńskiego i ignorując stanowisko społeczności międzynarodowej, która uznaje taką budowę za nielegalną. W dodatku ostatni konflikt zbrojny w Strefie Gazy umocnił poczucie, że przemoc będzie powracać, a pokój jest poza zasięgiem - przypomina _ NYT _.

- Głosowanie w brytyjskim parlamencie to _ najnowsza próba wywarcia nacisku na Izrael, by wstrzymał ekspansję i zaangażował się w poważne rozmowy pokojowe _. Presja narasta: nowy rząd Szwecji zapowiedział uznanie Palestyny, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas apeluje do ONZ o wyznaczenie Izraelowi konkretnego terminu na zakończenie okupacji, a UE nałożyła ograniczenia na pożyczki dla izraelskich instytucji naukowych działających na Zachodnim Brzegu Jordanu i chce wprowadzić oznakowanie dla towarów wyprodukowanych w żydowskich osiedlach.

_ - Negocjacje między Izraelczykami i Palestyńczykami to jedyny sposób na osiągnięcie trwałego porozumienia i rozwiązanie spornych kwestii. Do osiągnięcia pokoju potrzeba obu stron. Poniedziałkowe głosowanie wskazuje, że narasta przekonanie, iż Izrael musi zrobić więcej, by przełamać obecny impas _ - konkluduje _ New York Times _.

Czytaj więcej w Money.pl
Gorąca debata w Izbie Gmin w Londynie W Izbie Gmin w Londynie toczyła się dziś debata nad poszerzeniem i tak już dużego zakresu autonomii Szkocji.
Naloty to za mało, by pokonać dżihadystów _ Aby pokonać Islamskie Państwo, do akcji muszą przystąpić iracki naród, irackie siły bezpieczeństwa i iracki rząd _ - powiedział Philip Hammond
Brytyjczycy konfiskują fundusze dżihadystów Przez rok uzbierało się 250 tysięcy funtów.
bEKAHZqq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)