Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hilary clinton
15.08.2014 21:20

Niemiecki wywiad podsłuchiwał Hillary Clinton

Dotychczas to Berlin skarżył się na inwigilację ze strony służb amerykańskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sskennel/CC/Flickr)

Niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ podał, że niemiecki wywiad BND podsłuchał co najmniej jedną rozmowę Hillary Clinton w czasie, gdy była sekretarzem stanu USA. Dotychczas to Berlin skarżył się na inwigilację ze strony służb amerykańskich.

Redakcja _ SZ _ poinformowała o materiale, który w całości ukaże się w weekendowym wydaniu gazety.

Telewizja publiczna ARD precyzuje, że samolot, którym podróżowała Clinton, znalazł się w zasięgu niemieckich urządzeń nasłuchowych. Zamiast natychmiast skasować treść rozmowy, niemieckie służby zachowały zapis.

Według _ SZ _ rząd niemiecki nakazał inwigilację osób z innych krajów NATO. Media powołują się na wyniki śledztwa przeciwko aresztowanemu w lipcu pracownikowi BND, który przyznał się do współpracy ze służbami amerykańskimi. W minionych latach przekazał on stronie amerykańskiej 218 dokumentów.

Amerykanie wykorzystali wiedzę o działaniach służb niemieckich w trwającym od zeszłego roku sporze o działalność amerykańskich służb wywiadowczych, które inwigilowały na masową skalę obywateli Niemiec. Niemiecką opinię publiczną oburzył szczególnie fakt, iż amerykański wywiad namierzył telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel. _ Szpiegowanie przyjaciół nie uchodzi _ - oświadczyła wówczas publicznie szefowa niemieckiego rządu.

Sekretarz stanu John Kerry miał - według ARD - odpowiedzieć szefowi niemieckiej dyplomacji Frankowi Walterowi Steinmeierowi na jego zarzuty, że USA inwigilują Niemców: _ Robicie to samo _.

Źródło w niemieckim rządzie powiedziało agencji dpa, że rozmowę Clinton nagrano _ przypadkiem _. Fakt, że zapis nie został natychmiast zniszczony", źródło nazwało zachowaniem _ idiotycznym _.

Niemieckie władze wydaliły w lecie najwyższego rangą przedstawiciela CIA w Berlinie na znak protestu przeciwko działalności służb amerykańskich. Berlin domaga się podpisania umowy niemiecko-amerykańskiej zakazującej wzajemnego szpiegowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Kreml zdecydował w sprawie Snowdena Były współpracownik wywiadu USA otrzymał zgodę na pobyt w Rosji.
Snowden wróci do USA? Wygasa azyl w Rosji Azyl w Rosji wygaśnie w ostatnich dniach lipca, jeśli władze rosyjskie go nie przedłużą.
Snowden apeluje do hakerów z całego świata: "Zjednoczcie się!" Edward Snowden apelował do hakerów, aby zjednoczyli się i rozpoczęli wspólną walkę z inwigilacją Sieci.
Tagi: hilary clinton, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz