Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemiecki MSZ zareagował na zarzuty szpiegowania przez USA

0
Podziel się:

Potrzebujemy i oczekujemy stosunków opartych na zaufaniu - zapewnił szef niemieckiego MSZ.

Niemiecki MSZ zareagował na zarzuty szpiegowania przez USA
(Heinrich-Böll-Stiftung/Flickr)
bEJuExVN

Decyzja rządu Niemiec, by poprosić rezydenta CIA w Berlinie o opuszczenie kraju, była właściwą i nieuchronną reakcją na nowe doniesienia o działalności szpiegowskiej USA w Niemczech - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

_ - Nasza decyzja, by poprosić obecnego przedstawiciela służb wywiadowczych USA o opuszczenie Niemiec była decyzją właściwą, krokiem koniecznym i stosowną reakcją na złamanie zaufania do jakiego doszło _ - powiedział Steinmeier dziennikarzom w Berlinie.

_ - Podjęcie działania było moim zdaniem nieuchronne. Potrzebujemy i oczekujemy stosunków opartych na zaufaniu _ - dodał szef niemieckiego MSZ.

bEJuExVP

Steinmeier zadeklarował również, że silne transatlantyckie partnerstwo jest w obliczu obecnych międzynarodowych kryzysów szczególnie ważne. Jak zaznaczył, w trakcie spotkania z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w Wiedniu w najbliższy weekend przedstawi mu postulat ożywienia tego partnerstwa na bazie wzajemnego zaufania. Obaj szefowie dyplomacji będą uczestniczyć w stolicy Austrii w rozmowach sześciu światowych mocarstw z Iranem w sprawie jego programu atomowego.

Władze Niemiec poinformowały w środę, że jeden z urzędników ministerstwa obrony podejrzany jest o działalność szpiegowską na rzecz Stanów Zjednoczonych. Kilka dni wcześniej pracownik niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) został aresztowany pod zarzutem sprzedania tajnym służbom USA w ciągu dwóch lat 218 dokumentów. W konsekwencji poproszono rezydenta CIA w Berlinie o opuszczenie kraju, wybierając w ten sposób łagodniejszą procedurę dyplomatyczną niż uznanie go za persona non grata.

Atmosferę stosunków Berlina z Waszyngtonem wyraźnie pogorszyły ujawnione przez byłego współpracownika podległej rządowi amerykańskiemu Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena informacje o rozległym penetrowaniu przez nią globalnej sieci telekomunikacyjnej. Penetracja ta miała obejmować także telefon komórkowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Czytaj więcej w Money.pl
Dyplomatyczne tarcia na linii Kijów - Berlin Ambasador Niemiec w Kijowie Christof Weil został wezwany do MSZ Ukrainy w związku z wypowiedziami szefa niemieckiej dyplomacji
Znany niemiecki polotyk oskarżony o plagiat Przewodniczący klubu parlamentarnego SPD Frank-Walter Steinmeier jest kolejnym niemieckim politykiem oskarżonym o nieprzestrzeganie naukowych standardów podczas pisania rozprawy doktorskiej.
Schaeuble: Działania Amerykanów są głupie Po odkryciu dwóch domniemanych szpiegów działających dla Stanów Zjednoczonych, Niemcy zaostrzają ton wobec Waszyngtonu.
bEJuExWq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)