Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy zaostrzają ton wobec Putina

0
Podziel się:

Komentatorzy opowiadają się za dalszymi sankcjami wobec Moskwy i ostrzegają władze w Kijowie przed nieprzemyślanymi działaniami.

Niemcy zaostrzają ton wobec Putina
(ec.europa.eu)
bFeYMaJN

Putin postępuje jak _ skrzyżowanie agenta z uczestnikiem walk ulicznych _ - pisze _ Der Tagesspiegel _. Prezydent Rosji wymachuje bronią, chcąc zmusić Ukrainę do rezygnacji z własnej polityki bezpieczeństwa, planując - jako neoimperialista - włączenie wschodniej części tego kraju do swego imperium.

Autor komentarza, redaktor naczelny gazety Stephan-Andreas Casdorf, przypomina, że Ukraina otrzymała od Zachodu _ europejską obietnicę _. Czyż miałaby ona teraz, gdy sytuacja stała się trudna, a może być w przyszłości jeszcze trudniejsza, przestać obowiązywać? - pyta, udzielając przeczącej odpowiedzi. Wręcz przeciwnie - Europa musi pozostać dla Kijowa aktualną obietnicą, pod warunkiem, że ukraiński rząd posłucha apeli o powściągliwość - zaprzestanie wojskowych prowokacji i przeciwstawi się prawicowym populistom.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/106/124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/putin;nie;zwariowal;dziala;metodycznie,149,0,1517717.html) *Putin nie zwariował, działa metodycznie * O logice polityki Putina pisze Bartosz Chochołowski. Der Tagesspiegel _ opowiedział się za szybkim wprowadzeniem kolejnej tury sankcji przeciwko Rosji. _ Jak długo mamy jeszcze czekać, gdy nic nie wskazuje na to, że Putin zmieni swoją politykę, nie mówiąc już o bardziej radykalnym zwrocie w jego postępowaniu? _ - pyta komentator. _ Putinland (kraj Putina) musi poczuć, że nie może dalej postępować tak jak dotychczas _ - pisze autor.

bFeYMaJP

_ Wojna domowa jest faktem _ - twierdzi _ Die Welt _, zaznaczając, że Ukraina jest niepodległym państwem, którego bezpieczeństwo i granice Rosja uznała jako kraj będący członkiem ONZ. Rozbicie Ukrainy przy użyciu siły oznaczałoby nie tylko pogwałcenie Karty ONZ, lecz także zakwestionowanie głównego celu USA w II wojnie światowej, jakim było powstanie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

ONZ przeforsowali amerykańscy Demokraci - Franklin Delano Roosevelt i Harry Truman. _ Czy Putin ma doradców, którzy uświadomią mu, co oznaczałoby dla Obamy przed wyborami do Kongresu, gdyby dawny agent KGB tak po prostu usunął dziedzictwo Roosevelta? _ - pyta _ Die Welt _.

Prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel stawiają na rozwiązanie dyplomatyczne, a za nieprzekraczalną granicę uważają wschodnią granicę NATO. Ale jeśli Putin naruszy podstawową zasadę ONZ, mówiącą, że zmiana granic możliwa jest tylko na drodze pokojowej, to nastroje w Waszyngtonie mogę się zmienić - ostrzega _ Die Welt _.

Zdaniem _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ (FAZ) najważniejszą sprawą z punktu widzenia Ukrainy jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich zgodnie z planem 25 maja. Wybory są najlepszą metodą _ usunięcia gruntu spod nóg rosyjskiej propagandy _, mówiącej o _ faszystowskiej juncie _ w Kijowie. Dlatego Rosja, eskalując sytuację, usiłuje zrobić wszystko co możliwe, by uniemożliwić przeprowadzenie wyborów.

bFeYMaJV

Nie można odmówić rządowi ukraińskiemu prawa do zwalczania band, które siłą okupują budynki publiczne, komendy policji i całe miasta, jednak to, co czynią teraz władze w Kijowie, nie jest mądre - ocenia _ FAZ _, ustosunkowując się do operacji antyterrorystycznej.

_ Sueddeutsche Zeitung _ pisze, że naiwnością była wiara, iż _ wraz z zimną wojną do lamusa odejdzie też era geopolityki _. W Europie nadzieja ta była szczególnie silna, dlatego tak silny jest obecnie szok wywołany _ rabunkiem terytorium dokonanym przez Rosję _. _ Do Europy powróciła geopolityka, a wraz z nią strach _ - czytamy w _ SZ _.

_ Europa i Ameryka zwlekają. Ich rywale posługują się brutalnymi metodami terytorialnych zdobyczy rodem z XIX stulecia, podczas gdy Zachód broni się finezyjną bronią XXI wieku - blokowaniem kont bankowych i zakazem wjazdu _ - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja nie nałoży sankcji. "Nie widzę potrzeby" Prezydent Władimir Putin zastrzegł jednak, że Moskwa może ponownie rozważyć udział firm zachodnich w rosyjskiej gospodarce, jeśli sankcje będą kontynuowane.
"Putin maszeruje, Zachód tylko reaguje" Władze Rosji będą kontynuowały prowokacje wobec Ukrainy, czekając aż wschód kraju sam wpadnie im w ręce.
Putin spotka się z rządem w sprawie Ukrainy Rosyjski koncern energetyczny Gazprom podał rano, że Ukraina nie zapłaciła w marcu za dostawy gazu. W związku z tym dług Kijowa wobec rosyjskiego producenta gazu wzrósł do 2 miliardów 200 milionów dolarów.
bFeYMaKq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)