Notowania

niemcy
10.04.2013 14:51

Niemcy: w więzieniach wykryto tajną siatkę neonazistów

Ich celem była finansowa pomoc więźniom i ich rodzinom oraz szkolenie skazanych za przestępstwa o podłożu skrajnie prawicowym - podał Bild.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jonworth-eu/CC/Flickr)

*Niemieckie władze wpadły na ślad działającej w więzieniach tajnej organizacji neonazistów, której celem była finansowa pomoc więźniom i ich rodzinom oraz ideologiczne szkolenie skazanych za przestępstwa o podłożu skrajnie prawicowym - podał _ Bild _. *

Celem organizacji była nie tylko finansowa pomoc dla neonazistów i ich rodzin, lecz przede wszystkim _ ideologiczne szkolenie _ skazanych za przestępstwa o podłożu skrajnie prawicowym - pisze _ Bild _.

Członkowie tajnej struktury komunikowali się za pomocą listów oraz ogłoszeń w gazetach i czasopismach, zawierających zaszyfrowane informacje. Ośrodkiem, z którego kierowano działalnością siatki, miał być zakład karny Huenfeld we wschodniej Hesji.

Minister sprawiedliwości Hesji Joerg-Uwe Hahn potwierdził, że władze landu prowadzą od kilku tygodni śledztwo w tej sprawie. _ Znaleźliśmy materiały, wskazujące na istnienie struktur organizacyjnych lub przynajmniej na zamiar stworzenia takich struktur _ - powiedział Hahn.

Opozycja zarzuca koalicyjnemu rządowi CDU/FDP w Hesji bagatelizowanie skrajnie prawicowego zagrożenia. Deputowana Lewicy Marjana Schott powiedziała, że jeszcze w listopadzie na jej interpelację Hahn odpowiedział, że nic nie wie o żadnych neonazistowskich strukturach. _ Rząd powinien był zająć się wcześniej tą sprawą _ - zaznaczyła posłanka SPD Heike Hofmann.

Funkcjonariusze służby więziennej przeprowadzili rewizje w celach oraz kontrolę korespondencji więźniów, które wykazały próby nawiązywania za pomocą zaszyfrowanych informacji kontaktu z więźniami w zakładach karnych w innych krajach związkowych.

Funkcjonariusze służby więziennej mają przejść specjalne szkolenia, dzięki którym powinni skuteczniej wykrywać nielegalne działania więźniów o skrajnie prawicowych poglądach. Skazani neonaziści przestrzegają zwykle regulaminu więziennego, a ich konspiracyjne działania są trudne do wykrycia - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

Z przeprowadzonego w heskich więzieniach śledztwa wynika, że członkowie tajnej organizacji poszukiwali też kontaktu z osobami związanymi z Narodowosocjalistycznym Podziemiem (NSU) - organizacją, która w latach 2000 - 2007 zamordowała dziewięciu obcokrajowców i niemiecką policjantkę.

Uważani za sprawców tych przestępstw Uwe Boehnhardt i Uwe Mundlos popełnili w listopadzie 2011 roku samobójstwo, otoczeni przez policję po nieudanym napadzie na bank. Ich wspólniczka, oskarżona o współudział w morderstwach Beate Zschaepe oczekuje w więzieniu w Monachium na mający rozpocząć się 17 kwietnia proces.

Czytaj więcej w Money.pl
Tysiące przeciwko setkom neonazistów Demonstracje odbyły się w 68. rocznicę zniszczenia miasta przez alianckie lotnictwo w czasie II wojny światowej.
Mają dość ekstremistów. Chcą delegalizacji - _ Prawicowy ekstremizm musi być zwalczany _ - mówi Kanclerz Angela Merkel.
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz