Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: sąd sugeruje zawieszenie procesu przeciwko byłemu prezydentowi

0
Podziel się:

Zarówno prokuratura, jak i adwokaci Wulffa odrzucili propozycję, opowiadając się za kontynuowaniem procesu. Niemieckie media podają, że postępowanie może zakończyć się już na początku przyszłego roku.

Niemcy: sąd sugeruje zawieszenie procesu przeciwko byłemu prezydentowi
(ec.europa.eu)

Sąd Krajowy w Hanowerze zasugerował dziś umorzenie postępowania przeciwko oskarżonemu o korupcję byłemu prezydentowi Christianowi Wulffowi. Sędzia Frank Rosenow powiedział, że sąd nie znalazł dowodów na przyjęcie przez polityka korzyści majątkowych.

Przedstawiając bilans rozpoczętego przed ponad miesiącem procesu, Rosenow zwrócił się do obu stron o rozważenie do początku stycznia, _ czy do pomyślenia byłoby zawieszenie _ procesu - podała agencja dpa.

Zarówno prokuratura, jak i adwokaci Wulffa odrzucili propozycję, opowiadając się za kontynuowaniem procesu. Niemieckie media podają, że zaplanowane do kwietnia postępowanie może zakończyć się już na początku przyszłego roku.

Zarzuty wobec Wulffa dotyczą okresu, gdy był premierem kraju związkowego Dolna Saksonia. Zdaniem prokuratury Wulff zgodził się na to, by producent filmowy David Groenewold pokrył koszty noclegu jego i jego żony w wysokości około 700 euro w hotelu w Monachium podczas pobytu na święcie piwa (Oktoberfest) w 2008 roku.

Prokuratorzy twierdzą, że Groenewold chciał w ten sposób skłonić ówczesnego premiera Dolnej Saksonii do poparcia starań o fundusze na jeden z jego projektów filmowych. Dwa i pół miesiąca po wizycie w Monachium Wulff rzeczywiście napisał do szefa koncernu Siemens Petera Loeschera list z prośbą o wsparcie finansowe dla tego przedsięwzięcia.

Wulff twierdzi, że jest niewinny i że nie wiedział o pokryciu kosztów pobytu przez producenta, który jest jego przyjacielem.

Na ławie oskarżonych zasiadł także Groenewold, któremu zarzucono udzielenie korzyści majątkowej.Jest to pierwszy w historii Republiki Federalnej Niemiec przypadek postawienia przed sądem osoby, która sprawowała najwyższy urząd w państwie.

Polityk CDU objął urząd prezydenta w czerwcu 2010 roku. 17 lutego 2012 roku Wulff podał się do dymisji, dzień po tym, jak hanowerska prokuratura wystąpiła do Bundestagu z wnioskiem o uchylenie mu immunitetu.

Początkowo prokuratura oskarżała Wulffa o łapownictwo, jednak w ostatecznym akcie oskarżenia złagodziła kwalifikację czynu. Wycofała się również z szeregu innych oskarżeń, związanych z jego bliskimi kontaktami z przedstawicielami biznesu, gdy kierował rządem Dolnej Saksonii.

Niemieckie media od grudnia 2011 roku rozpisywały się o podejrzanych kontaktach Wulffa z biznesmenami z czasów, gdy sprawował funkcję premiera Dolnej Saksonii. Wytykano mu, że od jednego z nich pożyczył na korzystnych warunkach pieniądze na kupno domu, a następnie zataił ten fakt podczas przesłuchania w parlamencie (landtagu). Miał także przyjmować od nich zaproszenia na darmowe wakacje. Część obserwatorów uważa, że Wulff padł ofiarą medialnej nagonki.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja nie wypuści działaczy Greenpeace 27 obcokrajowców, w tym Polak, nie może wyjechać z Rosji, ponieważ nie ma wiz.
Foodini - drukarka drukująca jedzenie trafi do sprzedaży w połowie przyszłego roku O drukowaniu gotowych posiłków słyszymy już od trzech lat. Widzieliśmy już m.in drukarkę przyrządzającą pizzę opracowaną przez NASA. Tym tematem zaczęły interesować się także inne firmy. Jedna z nich - Natural Machines zamierza swój produkt wdrożyć do sprzedaży już w przyszłym roku.
Norwegia zdigitalizuje i udostępni WSZYSTKIE książki Na początku sprecyzujmy, co w oznacza słowo "wszystkie" w tytule wpisu. Nie, nie chodzi o wszystkie książki świata, to nie udało się nawet koncernowi Google. Nie chodzi też nawet o wszystkie książki napisane po norwesku, choć w tym przypadku jesteśmy już bardzo blisko prawdy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)