Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szpiedzy
22.10.2011 18:17

Niemcy potwierdzają aresztowanie rosyjskich szpiegów

W momencie akcji komandosów jeden z nich odsłuchiwał zaszyfrowany meldunek radiowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Niemieckie władze poinformowały w sobotę o aresztowaniu dwojga ludzi pod zarzutem działalności szpiegowskiej, a według tygodnika _ Der Spiegel _ para zatrzymanych agentów pracowała na rzecz Rosji.

Niemiecka prokuratura federalna z siedzibą w Karlsruhe potwierdziła, że dwie osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz obcego państwa zostały we wtorek aresztowane na terenie krajów związkowych Badenia-Wirtembergia i Hesja przez funkcjonariuszy sił specjalnych z jednostki GSG-9.

_ Zatrzymanych podejrzewa się o to, że przez długi czas pracowali w Niemczech na rzecz zagranicznej agencji wywiadu. Dochodzenie prowadzi Federalny Urząd Kryminalny (BKA) _ - głosi komunikat prokuratury federalnej, nie podając tożsamości aresztowanych.

Według udostępnionego w sobotę artykułu, który znajdzie się w sprzedawanym od poniedziałku wydaniu _ Spiegla _, aresztowani to para Rosjan Heidrun A. i Andreas A. Według władz, pracowali oni na rzecz Moskwy od 1988 roku. Oboje zaprzeczyli stawianym im zarzutom - poinformował tygodnik.

Jak podaje _ Spiegel _, w momencie akcji komandosów z GSG-9 Heidrun odsłuchiwała zaszyfrowany meldunek radiowy. Miejscami aresztowania obojga były Marburg w Hesji i Balingen w Badenii-Wirtembergii. Agenci mieli austriackie paszporty z danymi, według których Andreas urodził się w Argentynie, a Heidrun w Peru. Niemiecka kwerenda w Ameryce Południowej wykazała, że to nieprawda.

Jak zaznacza Reuters, aresztowanie szpiegów - według _ Spiegla _, pierwsze tego rodzaju od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku - może wywołać napięcia w stosunkach niemiecko-rosyjskich, w których przez ubiegłe 20 lat doszło do znacznego ocieplenia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t79413.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejny;rosyjski;szpieg;zatrzymany;w;usa,49,0,643377.html) Kolejny rosyjski szpieg zatrzymany w USA Trwa proces jego deportacji, a mężczyzna pozostaje w areszcie. Nie postawiono mu zarzutów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86121.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosyjski;szpieg;skazany;na;trzy;lata,178,0,832690.html) Rosyjski szpieg skazany na trzy lata To prawomocny już wyrok wobec obywatela rosyjskiego Tadeusza J., uznanego za "uśpionego agenta" wywiadu wojskowego Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t134894.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/setki;szpiegow;oficjalnie;dyplomaci,115,0,791923.html) Setki szpiegów, oficjalnie dyplomaci Według ABW około 300 dyplomatów akredytowanych w Polsce to oficerowie obcych służb specjalnych.
Tagi: szpiedzy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz