Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Policja apeluje o pomoc w schwytaniu włamywaczy

0
Podziel się

Wobec braku postępów w śledztwie przeciwko sprawcom spektakularnego napadu na bank w Berlinie w styczniu niemiecka policja zwróciła się za pośrednictwem telewizji do obywateli o pomoc w schwytaniu przestępców.

Niemcy: Policja apeluje o pomoc w schwytaniu włamywaczy
(EPA/BORIS ROESSLER)
bEqANjdx

Część śladów prowadzi do Polski.

Nagroda za informacje mogące przyczynić się do ujęcia sprawców została podniesiona do 50 tys. euro - poinformowali funkcjonariusze Krajowego Urzędu Kryminalnego (LKA) w Berlinie, uczestniczący w audycji _ Aktenzeichen XY...ungeloest _ (Sygnatura akt XY...sprawa nierozwiązana) wyemitowanej w środę wieczorem w telewizji publicznej ZDF. Wyrazili nadzieję, że wśród członków grupy przestępczej znajda się osoby niezadowolone z podziału łupów i chętne z tego powodu do współpracy z policją.

Telewidzom pokazano półgodzinny film, będący rekonstrukcją włamania, określanego mianem jednego z najbardziej spektakularnych przestępstw w historii RFN.

bEqANjdz

Nieujęci do dziś sprawcy włamali się do skarbca filii Volksbanku w dzielnicy Berlina Steglitz w nocy z 13 na 14 stycznia 2013 roku. Ich łupem padła biżuteria i inne cenne przedmioty o wartości wielu milionów euro przechowywane w 309 bankowych skrytkach.

Przestępcy dostali się do skarbca wykopanym przez siebie podziemnym tunelem o długości 45 metrów. Jak wykazało śledztwo, członkowie bandy wynajęli, legitymując się podrobionymi dokumentami holenderskimi, garaż w znajdującym się nieopodal banku wieżowcu, a następnie przekopali się stamtąd do skarbca, posługując się profesjonalnymi maszynami do wiercenia. Prace trwały niemal rok - od wiosny 2012 roku. Wcześniej, w ramach rozpoznania, jeden z gangsterów zamówił w banku skrytkę dla siebie.

Pomimo licznych sygnałów ostrzegawczych, w tym częstych awarii prądu w garażu bloku mieszkalnego, spowodowanych przeciążeniem sieci w związku z pracą maszyny do wiercenia, nikt nie zwrócił uwagi na działalność gangu. Liczne wpadki, między innymi zostawienie pod bankiem skradzionego kilka dni wcześniej samochodu, służącego do wywożenia ziemi z wykopu, zabezpieczonego następnie przez policję, nie wzbudziły podejrzeń wśród kierownictwa banku.

Sprawcy wywieźli w nieznane miejsce 120 ton ziemi i skał. Po obrabowaniu banku podpalili tunel i garaż. Pomimo tego, jak poinformowali przedstawiciele LKA, w wykopie znaleziono ślady - polską książkę i pochodzące z Polski puszki po piwie. Zabezpieczono na nich ślady DNA.

bEqANjdF

Jak okazało się, drewniane kątowniki, służące do podtrzymywania oszalowania tunelu, zakupione zostały u stolarza w Polsce. Osoba zamawiająca kątowniki mówiła po niemiecku i miała samochód na berlińskiej rejestracji - powiedział funkcjonariusz LKA. Telewidzom pokazano portret pamięciowy mężczyzny. Niemiecka policja zastrzega, że sprawcy mogli celowo pozostawić ślady prowadzące do Polski, by skierować śledczych na fałszywy trop.

_ Aktenzeichen XY...ungeloest _ jest najpopularniejszą audycją tego typu w Niemczech. Informacje od telewidzów przyczyniły się do wyjaśnienia wielu przestępstw. Jeszcze w trakcie emisji programu do redakcji napłynęły pierwsze informacje dotyczące wykorzystanego przez gangsterów sprzętu do wiercenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Próbował napaść na bank i przeprosił "W porządku, nic się nie stało, dziękuję, miłego dnia"- tymi słowami sprawca napadu na bank w mieście Pescara w środkowych Włoszech pożegnał jego dyrektor i pracowników , gdy dowiedział się, że nie ma w nim pieniędzy.
Zuchwały napad w Niemczech. Rabusie... W Berlinie złodzieje wykopali 30-metrowy tunel, którym dostali się do filii jednego z banków.
Dyrektor banku zatrzymany. Wyłudził... Mężczyzna jest podejrzany o wyłudzenie 42 kredytów. Były one udzielane na podstawie sfałszowanych dokumentów. Pieniądze trafiały na konto mężczyzny.
bEqANjea
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)