Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy chwalą uwolnienie Chodorkowskiego

0
Podziel się:

Niemieckie dzienniki piszą w weekendowych wydaniach z aprobatą o
uwolnieniu rosyjskiego biznesmena.

Niemcy chwalą uwolnienie Chodorkowskiego
(PressCenter of Mikhail Khodorkovsky<br />and Platon Lebedev/cc/wikipedia)

Niemieckie dzienniki piszą w weekendowych wydaniach z aprobatą o uwolnieniu rosyjskiego biznesmena. Podkreślają jednocześnie, że ułaskawienie go było cynicznym _ aktem marketingu _ ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina,

_ Każdy, kto ma jakiekolwiek poczucie sprawiedliwości, może się tylko cieszyć _ z przyjazdu Chodorkowskiego do Berlina - pisze wysokonakładowy _ Bild _. Konserwatywny _ Die Welt _ przypomina, że ta historia _ mogła się dla Chodorkowskiego skończyć znacznie gorzej. Można się było obawiać o jego życie _.

Dzienniki przestrzegają jednak przed zbiorową euforią i złą interpretacją gestu Putina: _ Ułaskawienie Chodorkowskiego nie oznacza, że Putin zmienił się w pełnego wiary zwolennika państwa prawa (...). Wręcz odwrotnie, tylko system autorytarny może decydować o tym, jakie decyzje ma podjąć sąd i kiedy ma się zakończyć kara (więzienia) _ - pisze _ Bild _. Nie mamy do czynienia z przemianą polityczną Putina, ale z _ aktem marketingu _ - kontynuuje _ Bild _. Centrolewicowy _ Suddeutsche Zeitung _ pisze, że sprawa Chodorkowskiego pozostawia _ gorzki posmak _, skoro tak nagły akt łaski nastąpił dopiero po dziesięciu latach więzienia.

_ Ci, którzy sądzą, że Rosja zmienia się teraz w państwo prawa, nic nie zrozumieli _ - komentuje dalej _ SZ _ i dodaje: _ Wyjeżdżając z Rosji, Chodorkowski wyświadcza Putinowi przysługę. Łatwiej mu (Putinowi) teraz będzie ignorować wszystko, co Chodorkowski powie zza granicy, w Rosji jego głos byłby bardziej słyszany _ - pisze _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Inaczej ocenia sytuację _ Die Welt _: _ Chodorkowski jest popularny przede wszystkim za granicą i - tak jak Gorbaczow - w kraju postrzegany jest jako zdrajca kraju na żołdzie imperialistów _. _ To dobrze, że przyjechał do nas. I jeśli jego życzeniem jest tu pozostać, powinniśmy mu na to pozwolić _ - konkluduje _ FAZ _.

Chodorkowski, który jest znanym krytykiem polityki Kremla, przybył do Niemiec na pokładzie prywatnego samolotu należącego do firmy z branży elektrycznej OBO Bettermann. O jego użyczenie poprosił były minister spraw zagranicznych Niemiec Hans-Dietrich Genscher. W zorganizowaniu przelotu udział miała też ambasada Niemiec w Moskwie oraz niemieckie MSZ.

Chodorkowski - podobnie jak jego partner biznesowy Płaton Lebiediew - odbywał karę 10 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Miał wyjść z więzienia w sierpniu 2014 roku. Obaj utrzymują, że stawiane wobec nich zarzuty są natury politycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin ułaskawi Chodorkowskiego Zdaniem zachodnich komentatorów, to element polityki łagodzenia wizerunku Rosji przed olimpiadą w Soczi.
Putin szuka winnych za niespełnionone obietnice Przywódca Rosji zaznacza, że za problemy z realizacją planów jest odpowiedzialny rząd Dmitrija Miedwiediewa.
Papież spotka się z Putinem To pierwsze spotkanie nowego papieża i rosyjskiego przywódcy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)