Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy chcą wyjaśnień od USA w sprawie zatrzymanego szpiega

0
Podziel się:

Do tej pory władze USA nie skomentowały sprawy zatrzymanego mężczyzny, agenta niemieckiego wywiadu zagranicznego BND

Niemcy chcą wyjaśnień od USA w sprawie zatrzymanego szpiega
(Christliches Medienmagazin pro/CC BY 2.0/wikimedia)

Berlin oczekuje niezwłocznych i wyczerpujących wyjaśnień od Waszyngtonu w sprawie zatrzymanego obywatela Niemiec, który prawdopodobnie był podwójnym agentem i szpiegował na rzecz USA - powiedział w wywiadzie dla gazety _ Bild _ szef MSW Thomas de Maiziere (na zdjęciu).

_ - Oczekuję, że wszyscy będą pracować bez zwłoki nad wyjaśnieniem tych zarzutów _ - powiedział minister, dodając, że oczekuje od USA _ szybkich i jasnych komentarzy _. W niedzielę opublikowano fragmenty wywiadu z ministrem, w całości ukaże się on w poniedziałek.

_ - To bardzo poważna sprawa _ - oświadczył de Maiziere. Jak zaznaczył, powinna ona być zbadana dogłębnie, by _ ustalić skalę przypuszczalnego szpiegowania, a przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, kto był w nie zamieszany _.

Do tej pory władze USA nie skomentowały sprawy zatrzymanego mężczyzny, agenta niemieckiego wywiadu zagranicznego BND. Jak podały niemieckie media pod koniec tygodnia, jest on podejrzany o przekazywanie Amerykanom informacji m.in. o niemieckiej specjalnej komisji parlamentarnej, powołanej do zbadania sprawy inwigilacji prowadzonej w Niemczech przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA).

O sprawie wypowiedział się prezydent Niemiec Joachim Gauck w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym. _ Jeśli rzeczywiście potwierdzi się, że służby wykorzystały w tym charakterze pracownika naszych służb, musimy powiedzieć: dosyć _ - powiedział Gauck.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział tego samego dnia, że _ jak najszybsze wyjaśnienie faktów leży w interesie samego Waszyngtonu _.

Sprawa zatrzymanego szpiega grozi dalszym wzrostem napięcia w stosunkach Berlin - Waszyngton, obciążonych już, gdy w zeszłym roku wyszło na jaw, że NSA masowo inwigilowała także obywateli niemieckich; na podsłuchu miał być m.in. telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel.

Z dotąd podanych przez media informacji wynika, że 31-letni mężczyzna dobrowolnie zaoferował swe usługi Amerykanom. Przez dwa lata miał działać jako podwójny agent i wykraść w tym czasie 218 poufnych dokumentów, z których trzy dotyczyły komisji parlamentarnej ds. NSA. Sprzedał dokumenty za 25 tys. euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Strategiczna misja Merkel. To siódma próba Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z delegacją niemieckich przedsiębiorców rozpocznie w niedzielę swoją siódmą wizytę w Chinach.
Aresztowano szpiega w Niemczech. Co zrobi Merkel? Przyznał się on do przekazywania Amerykanom szczegółowych informacji na temat niemieckiej specjalnej komisji parlamentarnej.
Niemcy wygrali z Francją. Teraz zagrają w półfinale mistrzostw świata Zwycięską bramkę strzelił Mats Hummels.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)