Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
państwo islamskie
04.10.2014 11:53

Niemcy angażują się w wojnę z Państwem Islamskim

Rząd w Berlinie zastanawia się nad budową ośrodka wyszkolenia wojskowego w kurdyjskiej stolicy Irbilu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała znaczne zwiększenie niemieckiej pomocy wojskowej dla Iraku, zagrożonego ofensywą dżihadystów z Państwa Islamskiego. Resort obrony potwierdził informację podaną wcześniej przez agencję dpa.

Rząd w Berlinie zastanawia się nad budową ośrodka wyszkolenia wojskowego w kurdyjskiej stolicy Irbilu. Ponadto, rozważany jest udział Bundeswehry w szkoleniu irackich żołnierzy oraz oddelegowanie niemieckich oficerów do pracy w irackich sztabach. Von der Leyen miała poinformować o planach rządu posłów z parlamentarnej komisji obrony Bundestagu.

Przed tygodniem niemieckie wojsko rozpoczęło szkolenie w Bawarii 32 kurdyjskich bojowników, peszmergów, aby w ten sposób wspomóc Kurdów w walce z islamistami.

Niemcy zaczęły w czwartek dostarczać broń Kurdom na północy Iraku, wysyłając transport 50 sztuk ręcznej broni przeciwpancernej, 520 karabinów automatycznych G3 i 20 karabinów maszynowych.

W sumie niemieckie plany przewidują wyposażenie 10 tys. kurdyjskich bojowników w broń wartą 70 mln euro. Berlin wyklucza natomiast udział niemieckiego lotnictwa w nalotach na cele w Iraku i Syrii.

Niemcy wyślą także żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, by pomogli na miejscu szkolić peszmergów.

Zaangażowanie wojskowe w Iraku jest w Niemczech przedmiotem ożywionych dyskusji. Na udział niemieckich żołnierzy w misjach poza granicami kraju musi wyrazić zgodę parlament, w którym wpływowe siły sprzeciwiają się takiemu zaangażowaniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Australijskie samoloty bojowe lecą nad Irak Poza nimi w kraju ma stacjonować 200 żołnierzy sił lądowych.
Wojna z Państwem Islamskim. Francja wyśle dodatkowe wsparcie Za pomocą okrętów i myśliwców chce wzmocnić swe siły zaangażowane w walkę w Iraku.
Wielka Brytania bombarduje Państwo Islamskie "Wstępnie oceniamy, że oba ataki były udane."
Tagi: państwo islamskie, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz