Notowania

przemyt tytoniu
15.03.2013 10:23

Nielegalny tytoń przejęty przez celników i ABW

Ponad 52 ton nielegalnego tytoniu przejęli funkcjonariusze Służby Celnej ze Śląska współpracujący z funkcjonariuszami ABW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Ponad 52 ton nielegalnego tytoniu przejęli funkcjonariusze Służby Celnej ze Śląska współpracujący z funkcjonariuszami ABW - poinformowała dzisiaj rzeczniczka Izby Celnej w Katowicach Aldona Węgrzynowicz. Wartość tytoniu oszacowano na 13 mln zł.

To największa ilość jednorazowo przejętego tytoniu w historii Izby Celnej w Katowicach - powiedziała Węgrzynowicz. Dodała, że grupa przestępcza skupowała susz tytoniowy od rolników zajmujących się jego uprawą, magazynowała surowiec i przygotowywała do produkcji.

Zajmujący się tą sprawą celnicy i funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW przeszukali pomieszczenia magazynowe w Sosnowcu, Bielsku-Białej i Będzinie. Wszędzie wykryli susz tytoniowy: w Sosnowcu - ponad 37 ton, w Bielsku-Białej blisko 12 t, zaś w Będzinie - 3,3 t. W magazynie w Będzinie przejęto też trzy maszyny służące do cięcia liści tytoniu.

Łącznie do magazynów depozytowych Izby Celnej w Katowicach przewieziono ponad 52 tony nielegalnego tytoniu, którego wartość śląscy celnicy oszacowali na blisko 13 mln zł. Gdyby zatrzymany towar trafił do nielegalnego obrotu, Skarb Państwa straciłby ok. 23 mln zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

_ - O tym, co stanie się z zabezpieczonym towarem, zdecyduje sąd. Może orzec o komisyjnym zniszczeniu tytoniu _ - powiedziała Węgrzynowicz. Organizatorom nielegalnego przedsięwzięcia grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Od początku tego roku funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali w woj. śląskim blisko 80 ton nielegalnego tytoniu. Kilka dni temu, wspólna akcja celników ze Śląska, policjantów z CBŚ oraz Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zaowocowała zatrzymaniem 14 ton nielegalnego tytoniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka akcja agentów na dworcu PKP Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali na dworcu kolejowym Łódź Kaliska dwóch kurierów narkotykowych.
Zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów Zatrzymano ośmiu obywateli Macedonii i dwóch mieszkańców województwa lubuskiego.
Przemytnicy zatrzymani. Przewozili 18 tysięcy... W dwóch samochodach mieli ponad 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy.
Tagi: przemyt tytoniu, tytoń, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz