Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nielegalny handel tytoniem. Policja przechwyciła papierosy za 11 mln zł

0
Podziel się:

W ciężarówkach było 8 mln 980 tys. papierosów. Policja zabezpieczyła także około 12,4 ton krajanki tytoniowej bez akcyzy.

Nielegalny handel tytoniem. Policja przechwyciła papierosy za 11 mln zł

Prawie 9 mln sztuk papierosów i ponad 12 ton krajanki tytoniowej bez znaków akcyzy za ok. 11 mln zł przechwyciły pod Warszawą Centralne Biuro Śledcze i wywiad skarbowy. Zatrzymano sześć osób - poinformowała Komenda Główna Policji.

Jak powiedział mł. insp. Krzysztof Hajdas z KGP, wykrycie takiej ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz krajanki tytoniu jest jednym z największych sukcesów w ostatnim roku.

_ Realizacja prowadzona dzięki połączonym siłom służb doprowadziła do zatrzymania na gorącym uczynku nie tylko pomocników, kierowców, konwojentów, ale w szczególności głównych organizatorów przestępczej działalności _ - dodał Hajdas.

Przy przechwyceniu nielegalnego towaru współpracowali policjanci z CBŚ i pracownicy wywiadu skarbowego Ministerstwa Finansów. Z materiałów, które wspólnie uzyskały obie służby, wynikało, że w jednej z miejscowości w gminie Sobienie-Jeziory (powiat otwocki) znajduje się magazyn i miejsce przeładunku nielegalnego tytoniu.

W sobotę policjanci i pracownicy skarbówki wspólnie zorganizowali zasadzkę. W jednym momencie weszli na teren prywatnej posesji, gdzie trwał rozładunek tytoniu. Jak powiedział Hajdas, cztery osoby zatrzymano w trakcie przeładunku kartonów z nielegalnymi papierosami z tira do mniejszych ciężarówek; kolejne dwie to członkowie grupy pilotującej i ochraniającej przewozy.

W ciężarówkach było 8 mln 980 tys. papierosów. Na posesji wykryto też pomieszczenia, w których przechowywano ok. 12,4 ton krajanki tytoniowej bez akcyzy. Wszystko to zabrali do depozytu wezwani na miejsce akcji celnicy. Funkcjonariusze przejęli też sprzęt - siedem pojazdów, w tym cztery ciężarówki.

_ Z szacunków wynika, że zabezpieczone papierosy i tytoń były warte na czarnym rynku ok. 11 milionów złotych. Uszczuplenie, jakie poniósł Skarb Państwa z tytułu niezapłaconych należności akcyzowych, wynosi ponad 18 milionów _ - powiedział Hajdas.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty działania na szkodę Skarbu Państwa poprzez paserstwo celne i akcyzowe. Grozi im za to grzywna i do trzech lat więzienia. Sąd Rejonowy w Garwolinie aresztował czterech zatrzymanych na trzy miesiące. Sprawę prowadzi tamtejsza prokuratura.

Z materiałów zgromadzonych przez CBŚ i wywiad skarbowy wynika, że zatrzymani współpracowali ze sobą od kilkunastu miesięcy. Nielegalny tytoń miał być przekładany w zlikwidowanym magazynie z dużych transportów do mniejszych ciężarówek, które potem rozwoziły papierosy do hurtowych odbiorców zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej.

Jak powiedział nadzorujący wywiad skarbowy wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz, zwalczanie szarej strefy wspierają finansowo producenci papierosów zainteresowani uczciwą konkurencją na rynku. _ Dzięki ratyfikowanej przez rząd polski umowie otrzymujemy istotne wsparcie finansowe koncernów tytoniowych przeznaczane na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym samochodów _ - powiedział Parafianowicz.

Czytaj więcej w Money.pl
To grozi utratą tysięcy miejsc pracy w Polsce Podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe rozszerzy szarą strefą produkcji papierosów stwarzając ryzyko utraty pracy 15 tysięcy osób - uważa Związek i Przedsiębiorców i Pracodawców.
CBŚ rozbiło gang. Handlowali papierosami W garażach woj. śląskim funkcjonariusze znaleźli ok. miliona nielegalnych papierosów, zatrzymali ośmiu podejrzanych.
Zamknęli nielegalną fabrykę. Sukces policji Towar był dystrybuowany na terenie województwa śląskiego. Zatrzymano pięć osób.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)