Notowania

papierosy
02.10.2013 08:38

Nielegalny handel tytoniem. Policja przechwyciła papierosy za 11 mln zł

W ciężarówkach było 8 mln 980 tys. papierosów. Policja zabezpieczyła także około 12,4 ton krajanki tytoniowej bez akcyzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prawie 9 mln sztuk papierosów i ponad 12 ton krajanki tytoniowej bez znaków akcyzy za ok. 11 mln zł przechwyciły pod Warszawą Centralne Biuro Śledcze i wywiad skarbowy. Zatrzymano sześć osób - poinformowała Komenda Główna Policji.

Jak powiedział mł. insp. Krzysztof Hajdas z KGP, wykrycie takiej ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz krajanki tytoniu jest jednym z największych sukcesów w ostatnim roku.

_ Realizacja prowadzona dzięki połączonym siłom służb doprowadziła do zatrzymania na gorącym uczynku nie tylko pomocników, kierowców, konwojentów, ale w szczególności głównych organizatorów przestępczej działalności _ - dodał Hajdas.

Przy przechwyceniu nielegalnego towaru współpracowali policjanci z CBŚ i pracownicy wywiadu skarbowego Ministerstwa Finansów. Z materiałów, które wspólnie uzyskały obie służby, wynikało, że w jednej z miejscowości w gminie Sobienie-Jeziory (powiat otwocki) znajduje się magazyn i miejsce przeładunku nielegalnego tytoniu.

W sobotę policjanci i pracownicy skarbówki wspólnie zorganizowali zasadzkę. W jednym momencie weszli na teren prywatnej posesji, gdzie trwał rozładunek tytoniu. Jak powiedział Hajdas, cztery osoby zatrzymano w trakcie przeładunku kartonów z nielegalnymi papierosami z tira do mniejszych ciężarówek; kolejne dwie to członkowie grupy pilotującej i ochraniającej przewozy.

W ciężarówkach było 8 mln 980 tys. papierosów. Na posesji wykryto też pomieszczenia, w których przechowywano ok. 12,4 ton krajanki tytoniowej bez akcyzy. Wszystko to zabrali do depozytu wezwani na miejsce akcji celnicy. Funkcjonariusze przejęli też sprzęt - siedem pojazdów, w tym cztery ciężarówki.

_ Z szacunków wynika, że zabezpieczone papierosy i tytoń były warte na czarnym rynku ok. 11 milionów złotych. Uszczuplenie, jakie poniósł Skarb Państwa z tytułu niezapłaconych należności akcyzowych, wynosi ponad 18 milionów _ - powiedział Hajdas.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty działania na szkodę Skarbu Państwa poprzez paserstwo celne i akcyzowe. Grozi im za to grzywna i do trzech lat więzienia. Sąd Rejonowy w Garwolinie aresztował czterech zatrzymanych na trzy miesiące. Sprawę prowadzi tamtejsza prokuratura.

Z materiałów zgromadzonych przez CBŚ i wywiad skarbowy wynika, że zatrzymani współpracowali ze sobą od kilkunastu miesięcy. Nielegalny tytoń miał być przekładany w zlikwidowanym magazynie z dużych transportów do mniejszych ciężarówek, które potem rozwoziły papierosy do hurtowych odbiorców zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej.

Jak powiedział nadzorujący wywiad skarbowy wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz, zwalczanie szarej strefy wspierają finansowo producenci papierosów zainteresowani uczciwą konkurencją na rynku. _ Dzięki ratyfikowanej przez rząd polski umowie otrzymujemy istotne wsparcie finansowe koncernów tytoniowych przeznaczane na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym samochodów _ - powiedział Parafianowicz.

Czytaj więcej w Money.pl
To grozi utratą tysięcy miejsc pracy w Polsce Podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe rozszerzy szarą strefą produkcji papierosów stwarzając ryzyko utraty pracy 15 tysięcy osób - uważa Związek i Przedsiębiorców i Pracodawców.
CBŚ rozbiło gang. Handlowali papierosami W garażach woj. śląskim funkcjonariusze znaleźli ok. miliona nielegalnych papierosów, zatrzymali ośmiu podejrzanych.
Zamknęli nielegalną fabrykę. Sukces policji Towar był dystrybuowany na terenie województwa śląskiego. Zatrzymano pięć osób.
Tagi: papierosy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz