Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nielegalni imigranci w Europie. Francja i Wielka Brytania zapowiadają wspólna walkę

0
Podziel się:

Ministrowie zapowiedzieli też ściślejszą współpracę policji obu krajów.

Nielegalni imigranci w Europie. Francja i Wielka Brytania zapowiadają wspólna walkę
(Rii Schroer / Rex Features/EAST NEWS)

We wspólnym komunikacie szefowie brytyjskiego i francuskiego resortów spraw wewnętrznych - Theresa May i Bernard Cazeneuve - poinformowali, że Wielka Brytania rocznie przekaże równowartość 5 mln euro na zabezpieczenie francuskiego portu w Calais oraz ochronę ludzi najbardziej narażonych na zagrożenia.

Sam port w Calais zostanie przebudowany w celu ułatwienia kontroli i usprawnienia ruchu granicznego. Wzdłuż portowych dróg dojazdowych zostaną postawione bariery.

Ministrowie zapowiedzieli też ściślejszą współpracę policji obu krajów, co ma na celu rozbicie siatek przestępczych, zajmujących się przerzutem ludzi do Wielkiej Brytanii.

Władze Francji szacują liczbę nielegalnych imigrantów w Calais na 1500 osób. Według nich w ciągu ostatniego roku liczba ta wzrosła o 50 proc. Napływ imigrantów tłumaczy się kryzysami humanitarnymi na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Afryce Wschodniej.

Wzrost nielegalnej imigracji przyczynił się do radykalizacji nastrojów społecznych w obu krajach. W Wielkiej Brytanii wyraża się to poprzez niechęć do Unii Europejskiej, a we Francji przyniosło popularność nacjonalistom z Frontu Narodowego.

Calais to najbliżej Wielkiej Brytanii położony port kontynentalnej części Europy. Odległość do portu w Dover przez Cieśninę Kaletańską wynosi stamtąd niecałe 40 km.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zatrudnił na czarno. Dymisja Mark Harper będzie pamiętany przede wszystkim z powodu ciężarówek z hasłem "go home", jakie wysłał na londyńskie ulice.
Francuzi kłócą się z Belgią. O piwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)